Haberler

2019 Yılında Hangi Diziler Final Yapacak? Hangi Diziler Sezon Finali Yapacak? İşte Merak Edilen Sorunların Cevapları

2019 yılında bir çok diz hayatımıza girse de bazıları 3 bölüm sonrasını göremedi ve şu an bir çok kişi ismini bile hatırlamayarak tarihe karıştı diyebiliriz. Ne yazık ki hikaye yada oyuncular harika olsa da bunu seyirciye hissettirmek ve belli bir oranda izlenmek zorunda. Aksi halde reyting canavarına yem olmaktan öteye gidemezler. İşte böylesine sıkı rekabetin olduğu bir ortamda 2019 yılında yayına başlayan dizilerde dahil olmak üzere Hangi diziler final yapacak? Sorusunu cevaplarken günü gün dizileri inceleyerek gideceğiz. Bu arada hangi diziler sezon finali yapacak sorusunu da cevaplayacağız. Hiç bekletmeden dilerseniz başlayalım.

2019 yılında Hangi Diziler Sezon Finali Yada Final Yapacak

Her dizinin kendine göre bütçesi ve ayakta durabilmesi için belli bir reklam geliri olmak zorunda. Bazı diziler 9 reyting den aşağı aldığında zarar edebilirken, bazı diziler için 4 reyting oranı kazanca geçmesi için yeterli olabiliyor. O sebeple bu dizi 6 reyting alırken nasıl olur da final yapar diye aklınızda soru kalmasın. Oyuncuların popüler olması, mekana harcanın fazla olması ve ayrıca kıyafetlere verilen para ile dizide kullanılacak her türlü araç ve gereçlere verilen kiralar, dizinin minimum reyting oranın belirliyor.Final Yapacak Diziler

Kanal ve yapım şirketi de bu işten para kazanmak için en düşük bir reyting oranı belirlenmeli. Reklam bütçeleri dizilerin reyting oranlarına göre her saniye başı bir değer belirlendiği için, çok izlenen dizinin reklam arasında çıkan reklam ile gündüz çok çok az izlenen bir program arasında çıkan reklamın bütçesi elbette bir olmaz.

Yukarıda saydığım bu dengeyi bulan diziler ayakta kalmaya devam ederken, zarar eden yapımlar çok beklemeden 3 bölüm sonra çoğu zaman sezon finali dahi yaptırmadan yayın hayatına ara veriliyor. İşte böylesine acımasız bir ortamda hangi diziler ayakta kalacak? Hangi diziler devam edecek haftanın ilk gününden itibaren başlayalım.

Pazartesi Yayınlanan Dizilerden Hangileri Final/Sezon Finali Yapacak

Çukur Dizi Resmi

Çukur = Aslında bir sezon olarak planlanan ama aldığı reytinglerden sonra gerekli senaryo eklemeleri ile ayakta kalmaya devam etse de 2019 yılı genel itibari ile bir çok yerde mantık hataları yaptılar. Bazen de saçmaladılar. Ancak Çukur sezon finali yapacak ve yoluna devam edecek. 27 Mayıs Sezon Finali yapacak.

Yasak Elma = aslında iyi reytingler alıyor ama dizi hakkında bir çok söylenti ortaya çıktı. Talat Bulut hakkında çıkan iddialar nedeni ile reytinglerde düşüşler olsa da sonra toparlandı ve şu an iyi reytingler alıyor. bu dizi de kesinlikle final yapmayacak. Sadece sezon finali yapıp yoluna devam edecek. 27 Mayıs Sezon Finali yapacak.

Söz = Kesinlikle devam eden bir diğer yapım olarak yoluna kaldığı yerden devam edecek. Sadece sezon finali yapacaklar

Vuslat = Aldığı reytingler sınırda olduğu için Mayıs ayında reytingleri düşmeye devam ederse kesinlikle final yapacak. Ancak bu reytinglerde kaldığı sürece yoluna devam eder. Şu na masrafını kurtarıyor. Son güncelleme yapalım. Dizi final yapacak.

Salı Yayın Yapan Dizilerden Final Yada Sezon Finali Yapacaklar

kadın dizi kapak resmi

Edho = İç yapımlara devredilmesi ile dizinini masrafı da yapım şirketinin aradan çıkması ile daha da hafifledi. Bu değerlerde kaldığı sürece ki kesinlikle kalmaya devam eder. İyi bir seryo eklemeleri ile kaldığı yerden devam eder. Arkadaşlar yapım şirketi gerçekten çok iyi bütçeler alıyor. bu kalemin ortadan kalkması ile dizinin maliyeti büyük oranda düştü. Ancak dizide fazla para alan oyunculardan çıkanlar olabilir. Dizi sezon finali ile yoluna devam edecek. 28 Mayıs Sezon Finali yapacak.

Kadın = Hiç söylemesem de olurdu ama nice büyük bütçeli dizileri geride bırakan dizi kaldığı yerden devam edecek. Hikaye belli bir konuda sıkıştı kaldı. Bundan sonra iyi bir senaryo eklemesi ile bu boğumdan diziyi kurtarması gerekiyor. 28 Mayıs Sezon Finali yapacak.

Yüzleşme = Yeni bir dizi ve ilk bölümü ile 17 sıradan giriş yapması çok kötü oldu. bu reytinglerle asla tutunamaz ve en fazla 3 bölüm sorna final yapacaktır. Tarih olarak 26 Mart 2019 tarihine kalmadan veda edebilir. Dizi sezon finaline kalmadan reytingler sebebi ile final yaptı.

Halka = Başlayalı bayağı oldu ve hala 16. sıralarda reyting aldığı için en geç bu sezon sonunda final yapacak. Bu reytinglerle asla tutunamaz. Halka dizi çok kötü reytingleri nedeni ile gelecek sezon olmayacak ve final yapacak.

Çarşamba Yayın Yapan Dizilerden Hangisi Final/Sezon Finali Yapacak

Diriliş Ertuğrul kapak resmi 5

Diriliş Ertuğrul = bu sene sezon finali ile yoluna devam etse de diriliş izleyicisi kaybetmek istemeyen kanal yeni sezonda sanki dizi devam ediyor gibi gösterip Diriliş Osmanlı yada Osman’ın yolu gibi isimlerden birini kullanarak kaldığı yerden devam edecek. Engin Altan Düzyatan diziden ayrılacak. Başrol oyuncusu Burak Özçivit olacak. 29 Mayıs Çarşamba sezon finali yapacak.

Çocuklar Duymasın = 29 Mayıs Çarşamba akşamı sezon finaline gireceğini bizzat Birol Güven final yapacak iddialarını susturmak için açıklama yaptı. Dizi gelecek sezon devam edecek. Lakin alacağı reytingler her zaman kanalın denetiminde olacak. Önce Cuma gününe alındı ama hala reytingler istenilen seviyeye gelemediği için 2023 yılında yeniden başlayacağı konuşuluyor. Yani sezonda yayında olmayacak. Final yaptı diyebiliriz. 

Kuzgun = Bu sezon çok çok çok iyi bir başlangıç yapamasa da ilk beş içinde kalıyor ve kalmaya da devam ettiği müddetçe final yapmaz. Editörlerimiz de kesinlikle final yapmayacak diziler arasında olduğunu söylüyor. Final yapacak. Yeni sezon yayında olmayacak.

Sen Anlat Karadeniz = bir sezon olarak planlandığını ama sonrasında ikinci sezon devam eden dizi resmen kan kaybediyor. 10 reytingin üstünü gören dizi şu na 2 civarda total bir reyting almış durumda. Her ne kadar kulislerde yeni sezon için anlaşma yapıldı dese de hikaye artık kısır döngüye büründü. Bir türlü ölmeyen Vedat ve hep aynı hikayelerin tekrar tekrar karşımıza çıkması izleyicileri kendisinden uzaklaştırdığını düşünüyorum. Bu sebeple yazın Haziran ayında final yapacaktır. Gelecek reytinglere bağlı ama büyük oranda 29 Mayıs Çarşamba sezon finali yapacak.

Jet sosyete = Kaldığı yerden devam. Bir ara haklarında çıkan final haberlerine inat çok iyi reytingler alamaya devam ediyor. 

Vurgun = İlk bölüm orta sayılabilecek bir şekilde başlasa da hikaye 10 yıl sonrasında 2. bölümden itibaren dönünce izleyiciler 10 yıl geride kaldı ve 6. bölümü ile final yapacağı konuşuluyor. Bu kadroya bu hikaye zaten olmadığını bir çok dizi analiz uzmanları da yazdı. Dizi bu yıl final yapacak. Dizi 6. bölümünde final yaptı.

Perşembe Günü Yayınlanan Dizilerden Final/sezon Finali Yapacaklar

Bir Zamanlar Çukurova dizi kapak Resmi

Bir Zamanlar Çukurova = İlk bölümünden itibaren harika bir izleyici kitlesi edindi. tıpkı Sen Anlat Karadeniz gibi. Ancak ilerleyen bölümlerde Hikaye kısır döngüye girmediği sürece hep zirvede kalmaya devam edecek. Bu yıl sezon finali ile ara verecek. 30 Mayıs Perşembe Sezon Finali yapacak.

Avlu = Bence son zamanlarda ortaya çıkan çok iyi dizilerden birisi. Kesinlikle yoluna devam edecek. Lakin son zamanlarda kanal ile anlaşmazlık içinde olduğuna dair çok fazla söylenti çıktı. dizi bu sezon sezon finalini 30 Mayıs Perşembe Sezon Finali yapacak. Ancak nerede başlayacağı konusunda şüpheler var. Özellikle İnternet ortamında olacağı konusunda çok ciddi iddialar var.

Çarpışma = Bir sezonluk dizi idi. İlk bölümünde çok iyi reytingler alamasa da sonraları bir parça düzeldi ama yinede hikaye bir sezon olduğu için bu yıl sonunda aktra bir durum olmadığı takdirde final yapacak. 30 Mayıs Perşembe Sezon Finali yapacak.

Bizim Hikaye = Bu reytinglerde kalma olasılığı asla yok. Her ne kadar senaryo sıfırdan yazılmasa da kendi kültürümüze uyarlaması oldukça zaman alıyor. Bazı bölümlerde uyarlaması ile alakasız bölümlerin olduğunu da gördük. 3 civarı reyting aldığı sürece final yapacaktır. Benim şahsi fikrim kesinlikle bu yıl final yapacak. 30 Mayıs Perşembe Sezon Finali yapacak.

Yukarı da bizim Hikaye ile ilgili final yapacağını ve sebeplerini kimse söylemeden açıklamıştık. Bu gün aldığım bir haber de bunu doğruladı. 30 Mayıs da final sahnesi ile 2 yıllık serüvenine son verecek.

Tek Yürek = Gerçekten yaşanmış bir olaydan yola çıkılarak anlatılan dizi inanılmaz düşük reytingler alınca üzüldüm. Bu yıl sonunda kalamdan final yapacaktır. Ramazan bayramı arasında kısa bir ara verip deha sonra yaz ayında devam edecek. Hala istenilen seviyede reytinglere ulaşamadığına kanaat getirilirse bu sezon başında fişi çekilecek.

Cuma Günü Ekrana Gelen Dizilerden Hangisi Final/Sezon Finali Yapacak

İstanbullu Gelin Dizi kapak Resmi 2

İstanbullu Gelin = geçtiğimiz yıl final yapacak diziler arasında olmasına rağmen bir yıl daha devam kararı aldılar. Artık dizi anlatmak istediği yer olayı anlattığı için ve yavaş yavaş kısır döngüye girmeye başlamasından dolayı final yapması gereken diziler arasında. Ancak dizinin aldığı reyting oranlarına bakıp, kanal deva etmesini isteyebilir. Lakin gelecek yıl devam ederse bu reytingleri bulması çok çok zor olacak. 31 Mayıs Final yapacak ve yayın hayatına son verecek.

Arka Sokaklar = Altın portakal ödüllerinde sanırım yapımcısı bir 10 yıl daha devam ederiz demişti. Bence de haklı her gün farklı farklı olaylarla seyirciyi sıkmadan ilerliyor. ana kadro devam ettiği müddetçe kesinlikle final yapmaz. Sezon finali ile yoluna devam eder. 31 Mayıs Cuma sezon finali yapacak. 

Payitaht Abdülhamit = Hakikaten güzel konulara değinse de gerçek tarihçiler bu anlatılan Abdülhamid ile gerçek padişah olan Abdülhamit arasında dağlar kadar fark olduğunu ve tarihte böyle bir padişahın olmadığını söylemesi oldukça düşündürücü olsa da dizi iyi reytingler alıyor ve gelecek sezon yoluna devam edecek. 31 Mayıs Cuma sezon finali yapacak. Gelecek sezon kaldığı yerden devam edecek.

Kızım = İlk bölümden itibaren çok sevildi ve izlenmeye de devam ediyor. Gelecek sezon aynı şekilde devam eder. 

Gülperi = İyi başlayan ama sonraları gerilemeye devam eden dizi hakkında çok fazla eleştiri var. Tek bir karakter üzerinden dizi ayakta durmaya çalışıldığını söyleyenlerin sayısı hiç de az değil. 3 reytinglerde kaldığı sürece final yapmaya en büyük aday olsa da dizinin geçmişte aldığı reytinglerden dolayı bu sezon ara verip gelecek sezon devam etme olasılığı %90 diyebilirim. Gülperi dizisi sezon sununu dahi bekleyemeden Final yaptı.

Cumartesi Ekrana Gelen Dizilerden Final/Sezon Finali Yapacak
Erkenci Kuş Dizi Kapak resmi

Erkenci Kuş = Yaz dizisi olarak başlasa da yazın aldığı reytingleri kaybetmek istemeyen gerek kanal gerek ise yapım yoluna sezon dizisi olarak devam etti ve çok iyi bir karar verdi. Dizi sezon finali ile kaldığı yerden devam edecek. Yaz ayında başlayan ve durmadan yoluna devam eden dizi düşen reyingleri kurtarmak için yazın da kaldığı yerden devam edecek. Yeni sezonda başlama konusundan tam olarak bir karar yok. Alacağı reytingler, dizinin yayın hayatına karar verecek.

Kalk Gidelim = Haklarında final haberleri çıksa da iyi reyting alması ve çok fazla komedi üzerine dizinin piyasada olmayışı diziyi bence tek yapıyor. Kesinlikle devam edecek. 25 Mayıs Cumartesi sezon finali yapacak.

İkizler Memo-Can = İyi başlayan ana sonunu iyi getiremeyen diziler arasında olan bu dizi sezon finali yapmayabilir ve yazın devam edip sezon başında final ile sonlanma ihtimali daha ağır basıyor. 25 Mayıs Cumartesi sezon finali yapacak.

Bir Aile Hikayesi = Alacağı ilk iki reytinglere göre karar verilecek. Hemen yazımıza bir güncelleme getirelim ve dizi harika bir başlangıç yaptı. Gelecek sezon kesinlikle devam edecek dizilerden biri oldu. 1 Haziran Cumartesi sezon finali yapacak.

Pazar Yayın yapan Dizilerden Hangisi Final Yapacak

elimi bırakma dizi resmi

Elimi Bırakma = Dizi her ne kadar bazı olaylardan dolayı kısır döngüye girse de iyi reytingler alıyor. Kesinlikle yoluna devam edecek diziler arasında ve bu sezon finali yapacak. Gelecek sezon ise kaldığı yerden devam edecektir. 26 Mayıs Pazar sezon finali yapacak. Yeni sezonda devam edecek.

Savaşçı = Daha önce haklarında defalarca final haberleri çıktı. Kimi zaman oyuncular kimi zamanda bu işin mutfak kısmında bulunan çalışanlar paralarını alamadığını basından çok defa duyduk. 3 reytinglerde kaldığı sürece kesinlikle tutunamaz. Ayrıca benzer içerikle ilk bölümü ile ekrana gelen Nöbet gün geçtikte kitle kazanırsa kesinlikle reytingleri düşecektir.

Bu reytinglerle bile çok zorlanan dizi artık kendisini çeviremez konuma gelebilir. Her an final haberi duyabiliriz. Şu an için 26 Mayıs Pazar sezon finali yapacağını söylesek de sık sık duran çekimlerden dolayı seyirci oldukça rahatsız. Limon filmin bu olaya bir an evvel çare bulmak zorunda.

Kardeş Çocukları = Harika başladı ve bu sezon sonunda sezon finali yapacak. Yeni sezondan itibaren kaldığı yerden devam eden diziler arasında olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 26 Mayıs Pazar sezon finali yapacak.

Nöbet = Beklentilerin altında kalsa da gelecek vaad eden bir dizi olduğu için sezon finali ile yoluna devam edecek. 21 Nisan günü 6. bölümü ile Final yaptı. Oysa 1 yıldır bu dizi için merak duyan seyirciler resmen istediğini bulamadılar. Kurtlar Vadisinin devamı gibi algılansa da öyle olmadığını ve anlatılmak istenen duygu anlatılamadığını ve dizi çok yavaş ilerledi.

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu