Diriliş Ertuğrul

6 Haziran Diriliş Ertuğrul Ozanın Okuduğu Şiir Ve Sözler Ne? Diriliş Ertuğrul Toyda Ozanın Okuduğu Türkü

Diriliş Ertuğrul 121. Bölümü ile Trt 1 ekranına 6 Haziran Çarşamba günü sezon finali ile geldi. Dizide Hanlı Pazarda toy esnasında Ozana okuttuğu şiir ne olduğunu Diriliş Ertuğrul Ozanın okuduğu türkü sözlerin  bu yazımızda bulabilirsiniz.

Diriliş Ertuğrul Sezon Finalinde Ozan’ın Okuduğu Türkü

Diriliş Ertuğrul Ozanın okuduğu şiir hakkında bilgi vermeden Ozan nerede nasıl okudu diziyi izlemeyenler için kısa bir açıklama yapalım. Ertuğrul bey Ögeday’ın yanında Sulh anlaşması imzalamaya gitse de Ögeday’ın ölümü ile Noyan boşluktan yararlanıp kendisini öldürmek istediğini anlayıp hızla obasına koyulur. Bamsı ile Turgut ise Alangoya’nın kim olduğunu ve durumu Ertuğrul beye haber verince Ertuğrul bey de soluk almadan obaya gidip Noyan’ın bacısı Almıla (Alangoya’yı) köşeye sıkıştırınca Almıla bıçağını çekip Hayme ananın üzerine yürüyüp öldürmek isterken Haymana beşikte Osman’ın yerinde kılıç olduğu için hemen oradan kılıcı çekip Almıla’yı öldürür. Bu haberi alan Noyan Anadolu da yıkım için hazırlanmaya başlar.

Diriliş Ertuğrul kapak resmi 5

Ertuğrul bey ise İmparatorun oğlu Teador ile Moğol tehlikesine karşı sulh anlaşması yapıl Söğüt’e rahat konaklama imkanı sağlar. Göç edilmeden önce toy kurulması adetten olduğu için Ertuğrul bey Selçuklu devleti adına Uç beyi olarak oğuz beylerini toplayıp yaşadıklarını yapılan anlaşmaları anlatmadan Ozana o güzel sesin ile kulağımızın pasını sil diyerek şaire şiir okumasını ister. Kimine göre Diriliş Ertuğrul Ozanın okudu türkü diye merakla arasa da aslında ozan şiir okumuştur. Şimdi size Diriliş Sezon Finali Ozanın Okuduğu Şiir sözleri alt kısımda kısaca verdik.

Diriliş Sezon Finali Ozanın Okuduğu Şiir Sözleri 

“Öpkem kelip ogradım
Arslanlayu kökredim
Alplar başın togradım
Emdi meni kim tutar
*************************
Kanı akıp yoşuldu
Kabı kamug deşildi
Ölüg birle koşuldu
Togmuş küni uş batar”
*******************************

diriliş Ertuğrul Ozanın okuduğu Şiir çok eski olduğu için çoğumuza acaba ne diyor diye aklımıza gelebilir. Bizlerde o yüzden şiirin orijinal halini kısa tutup günümüz halindeki versiyonu da yazmak istedik. Diriliş dizisinde ozanın okuduğu şiirin Türkçe hali alt kısımda verilmiştir.

“Öfkelenip dışarı çıktım
Aslan gibi kükredim
Yiğitler başını doğradım
Şimdi beni kim tutabilir
**********************************

Kanı akıp boşandı
Derisi baştan başa deşildi
Ölülerle bir oldu
Doğan güneş işte batıyor”
*************************************

Diriliş Ertuğrul dizisinde okunan bu şiirin orijinal halini anlayan var mı? Gerçek manada soruyorum. Her kelimesini anlayan bizlere yorum kısmından haber verirse eski Türkçe’miz hala yaşıyor. Hala özümüzden izlerimiz var diyebilelim. 

Diriliş Ertuğrul Dizi Benzer Şekilde Daha Önce de Ozan Yer Almıştı

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu