Dizi Haberi

Barbaros Dizisi Oruç Reis Rolü Çağatay Ulusoy’un!

Barbaros Dizisi Oruç Reis Rolü Çağatay Ulusoy canlandıracak. TRT 1 ekranlarının merakla beklenen dizisi Barbaros dizisi Oruç Reis karakteri netlik kazandı.

ÇAĞATAY ULUSOY KENDİ İSTEĞİ İLE PROJEDEN ÇEKİLMİŞTİR. 

Cüneyt Aysan, Oğuz Ayaz ve Ozan Aksungur’un senaryosunu kaleme alacağı TRT 1 ekranlarının yeni tarihi dizisi Barbaros dizisi oyuncu kadrosunda titiz bir çalışma yürütülüyor. Dizinin başrol oyuncularından birinin Çağatay Ulusoy olacağını daha önce sizlerle paylaşmıştık. Oyuncunun canlandıracağı karakter ise merakla bekleniyordu. Oyuncu dizide Oruç Reis karakterine hayat verecek. Peki tarihte Oruç Reis kimdir gelin buna bakalım.

Barbaros Dizisi Oruç Reis Gerçekte Kimdir? Tarihte Oruç Reis

Oruç Reis, Barbaros Hayrettin Paşa’nın abisidir. Baba Oruç, Kızıl Sakal gibi takma isimleri olan Oruç Reis, Midilli Adasında doğmu, Cezayir’de vefat etmiştir. İtalyanca, İspanyolca, Fransızca, Rumca dillerini bilen Oruç Reis, gemicilik ve deniz ticareti konusunda eğitim almıştır. Suriye, Trablusşam, Mısır ve İskenderiye’den gemi ile mal taşıyan Oruç Reis, üç yıl esir düşmüş abisi de aynı olayda vefat etmiştir.

Yaşama hakkın mücadele gücün kadardır.

Barbaros Dizisi Oruç Reis Resmi
Barbaros Hayrettin Paşa ve Abisi Oruç Reis

Sözüyle tanınan Oruç Reis, Şehzade Korkut’un verdiği savaş gemileriyle Rodos’u ele geçirdi. Bir baskın sonrasında bu gemileri kaybedince yenilerini istedi. Bu defa Akdeniz’e açıldı. oralardan ganimetler getirdi. Sonra memlketine gelip yetim, fakir, dul kim varsa yardım elini uzattı.

1513 yılında Cerbe Adasını fethetti. Papaya ait gemileri ele geçirmesiyle Avrupa onu tanıdı. O kadar nam saldı ki kardeşi Hızır Reis’e Oruç Reis dendi. Cezayir’i fethetmesiyle bilinen Oruç Reis, İspanyolların korkulu rüyası olmuştur. Cezayir’de halkın İspanyolları desteklemesi üzerine leventleri yaralanmıştır. Oruç Reis canını kurtarmak yerine geri dönüp o leventleri kurtarmak için çabalar.

Aldığı mızrak yarası sonrası vefat eder. İspanyollar onun başını kesip İspanyol Kralı’na gönderirler. Onu öldürdük diye kanıt olarak bunu yapmışlardır. Oruç Reis’in bedeni ise evliya olan Sidi Abdurrahman’ın yanına defnedilir. Vefat ettiğinde 48 yaşında olduğu rivayetler arasında.

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu