Diriliş Ertuğrul

Beybolat’ın Kim Kurtardı? Diriliş Ertuğrul Aribuka Kim? Moğol İstihbaratının Başı Aribuka Ve Hakkında Merak Edilenler

Diriliş Ertuğrul dizisi 146. bölümü ile TRT 1 ekranlarına geldi. Dizide beklenmeyen bir gelişme de Dündoğdu bey de yeniden diziye katılırken uzun süredir Umur obasını babasından devralan ve Ertuğrul beyin yerine hain planları ile geçmeye çalışan Albastı Ertuğrul beyin kılıcından kaçıp uçurumdan aşağıya atladı. Ancak düşmenin etkisi ile bayılan Beybolat Beyi Moğol Aribuka kurtardı. 

Albastı’yı Kurtaran Aribuka Kim?

Uzun süredir Umur obasını yöneten Beybolat bey, sonunda Albastı yüzü ortaya çıktı. Ertuğrul beye canını teslim etmek isteyen Beybolat uçurumdan aşağıya atlayarak intihar etmek istedi ama düştü yerin su olması nedeni ile hayatta kaldı. Kayı obasının alpleri ise detaylı araştırmada Beybolat beyi akarsuyun kenarında baygın bir halde bulup Ertuğrul beye götürmek isterken gelen oklarla Kayı alpleri olduklara yerde şehit olurken Moğol olduğunu anladığımız Aribuka karakteri de diziye dahil oldu. Diriliş Moğol Aribuka

Ertuğrul bey Umur obasında karışıklık çıkmasın diye yakaladıkları alplerle beraber gidip, olanı biteni anlatmasına rağmen oba beylerinden bir kaçı buna itiraz edip, Beybolat bey olmadan alpleri astırmayız deyip Ertuğrul beye karşı çıktı. Ertuğrul bey de obada olan asi başları susturup, İlbilge’yi obanın hatunu ilan etti. Artık uç beyi olarak muhatap alacağım İlbilge olduğunu Umur halkına ilan ederken, Moğol istihbarat teşkilatının başındaki isim Aribuka da Albastı’yı, Kayı alplerinin elinden kurtarıp, yakın bir yerde bulunan mağaraya adamları ile birlikte götürdü.

Gündoğdu’nun attığı oku çıkartıp, Albastı’nın ilk tedavisini yaptı. Peki Diriliş Ertuğrul yeni gelen casusların başı olan Arıbuka kim diye merak edenler için kısa bir açıklama yapmak istiyorum.Diriliş Ertuğrul Aribuka Resmi

Moğollar sefer yapmadan önce orada istihbarat çalışması yapar. Sonrasında ise küçük bir birlik ile tehditleri ufak ufak başladıktan sonra gelen birlik o bölgenin güvenlik açıklarını keşfedip gelen orduya hem yardımcı olup oranını fethedilmesini sağlar hem de onlara bu işlerde yardımcı olur. Diriliş Ertuğrul yeni dizisine yeni giren Moğol Aribuka da Moğolların sahip olduğu istihbaratın başıdır. Alıncak’ın başarısız olması hem araştırmak hem de gerekli hamleleri bizzat yapmak için hanı tarafından gönderilmiş usta katildir. 

Diriliş Ertuğrul Aribuka kendi demesi, ile kan soyundan olduğunu ve Moğol’a karşı gelen nice han devlet başkanlarını kılıcının tadına baktığını söyledi. Söğüt’e gelmesinin ikinci önemli kısmı ise Berkeha’nın casusu Ertuğrul bey ile görüşeceğini haber almasından dolayı buralara kadar gelmiştir.

Diriliş Ertuğrul Arıbuka’nın Gerçek Adı

Diriliş Ertuğrul dizinde Beybolat’ı kurtaran Moğol casusunu canlandıran oyuncunun gerçek ismi Emre Ercil’dir  17 Mayıs 1971 yılında hayata gözlerini açan Emre, Bilkent Üniversitesi Tiyatro mezunudur. İlk kez kamera karşısına 2010 yılında Behsat Ç. isimli dizide Bahri karakterini canlandırması ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Sonrasında bir çok dizi ve filmlerde rol almıştır.

  • 2017 – İçimdeki Fırtına
  • 2017 – Neredesin Birader
  • 2016 – İçerde
  • 2015 – Muhteşem Yüzyıl Kösem
  • 2015 – Milat
  • 2014 – Ulan İstanbul
  • 2012 Behsat Ç.

Yukarı saydığım dizi ve filmlerde rol alan Emre Ercil son olarak diriliş Ertuğrul Arıbuka karakterini canlandırarak karşımıza çıktı.

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu