Oyuncu Kadrosu

Bir Zamanlar Kıbrıs Makaryos Kimdir [Kıbrıs Rum Lideri Makaryos]

Bir Zamanlar Kıbrıs Dizisi Makaryos Bakın Kim Çıktı!

Bir Zamanlar Kıbrıs Makaryos karakterini hayat veren oyuncu kimdir? Bir Zamanlar Kıbrıs dizisi Makaryos karakterini canlandıran oyuncu en son hangi dizide rol aldı? Gerçek adı ne? İşte bu soruların cevapları haberimizin devamında sizleri bekliyor.

TRT 1 ekranlarında 1 Nisan 2021 tarihinde başlayan her hafta Perşembe günü yeni bölümleri ile izleyicileri ekran başına kilitleyen dizide yer alan oyuncu ve bilgilerini tek tek vermeye kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Bir Zamanlar Kıbrıs dizisi Zamanında Rum ve Yunanlıların Kıbrıs Türklerine yaptığı katliamları ekran başına getiren yakın tarihimizi anlatan dizide en önemli karakterlerden biri olan  Makaryos zamanında Kıbrıs Türklerini katliam yapan kişinin en başında yer alan isimdir.

Bir Zamanlar Kıbrıs dizisi Makaryos kimdir

Zamanında Kıbrıs Türkleri ile Kıbrıs Rumları bir arada yaşarken Kıbrıs Cumhurbaşkanı olan Makaryos Kıbrıs adasını tamamen Yunanistan’a bağlamak için ada içinde Türkleri katliam etmeye başlar. Tüm bu olayların arkasında Rumların dini lideri olan Makaryos ve Yunanistan devleti vardır. Kısaca Bir zamanlar Kıbrıs Makaryos karakteri bu hikaye çerçevesinde gelecektir.

=> Bir Zamanlar Kıbrıs Samson karakterini canlandıran oyuncu ve bilgilerini öğrenmek için tıklayınız.

Bir Zamanlar Kıbrıs Makaryos Kimdir

1 Nisan 2021 tarihinde TRT 1 ekranlarında başlayan dizide Kıbrıs Cumhurbaşkanı olarak Makaryos karakterini canlandıran oyuncunun gerçek adı Emre Törün.

Bir Zamanlar Kıbrıs Makaryos kimdir - Emre Törün

Emre Törün daha önce Eşkıya dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde İstihbaratçı Nevzat karakterini canlandırmıştır.

 

Emre Törün Kimdir

11 Mart 1972 yılında İstanbul da dünyaya gelmiştir. Şu an 49 yaşında olan Emre Törün İlk defa kamera karşısında “Kara Melek” filminde kamera karşısında geçmiştir. Lise eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul devlet Konservatuvarı Bala bölümünde eğitim almaya başlamıştır. Babası memur olan Emre türün İstanbul ve Ankara illerinde yaşadıktan sonra babasının tayin sebebi ile Yurt dışına çıkmıştır.

Emre Törün resmi

Beşiktaş Atatürk Lisesi mezunu olduktan sonra İstanbul Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünü kazmamıştır. İlk oyunculuk deneyimi Yıldız Kenter’in de oynadığı 1995 yılında Hastane isimli dizide rol alması ile oyunculuğa adım atmıştır.

Emre Törün’ün Dizi ve Filmleri

 • Bir Zamanlar Kıbrıs (2021) – III. Makarios
 • Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz (2015) – Nevzat
 • Reaksiyon – Savcı
 • Güneşi Beklerken
 • Bulutların Ötesi – Nusret
 • Arka Sokaklar – Civan
 • Beşinci Boyut
 • Büyük Umutlar – Cevat
 • Halk Düşmanı – Alper
 • Hayat A.Ş.
 • Koçum Benim
 • Ona Bakma Bana Bak
 • Kara Melek
 • Hastane

En son Edho dizisinde İstihbaratçı Nevzat rolüne hayat veren başarılı oyuncu Bir Zamanlar Kıbrıs Makaryos rolü ile şimdiden dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Kıbrıs’da Makaryos Gerçek Tarihte Var mıydı?

TRT1’in yeni dizisinde Makaryos karakteri hem dini hem politik lider olan Kıbrıs Cumhurbaşkanı ve Kıbrıs Rum Lideri Makaryos gerçek tarihte var olan bir isimdir. III. Makaryos 16 Ağustos 1960 yılında dünyaya gelmiştir. 15 Temmuz 1974 yılında ölmüştür. 1946 yılına Papaz olarak atanmıştır. Yıllar sonra baş Piskoposluğa kadar yükselmiştir.

Başpiskopos olduktan sonra Enosis hareketiyle özdeşleşmeye başladı. İngiliz hükûmetinin Kıbrıs’a özerklik ya da Uluslar Topluluğu üyesi statüsü verilmesi yolundaki önerilerine olduğu kadar, Türkiye’nin adayı taksim etme yolundaki isteklerine de karşı çıktı.

Temmuz 1974’te Kıbrıs Rum Milli Muhafız Birliği’ne bağlı birlikler, Enosis’i gerçekleştirmek amacıyla Yunanistan’daki cunta yönetiminin planladığı bir darbe düzenledi. Birleşmiş Milletler genel kurulunda yaptığı konuşmada, Kıbrıs’taki darbeyi Yunan cuntasının yaptığını, garantör ülkeler olan Türkiye ve İngiltere’nin adaya müdahale etmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/III._Makarios

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu