Oyuncu Kadrosu

Bozkır Aslanı Celaleddin Türkan Hatun Kimdir

Sultan Alaeddin'in Annesi Türkan Hatun Karakterini ve Bilgileri

Bozkır Aslanı Celaleddin Türkan Hatun ilk karakterine hayat veren oyuncu ilk bölümde canlandırdığı karakter ile dikkatleri üzerine çekmeyi başlardı. Bu yazımızda Bozkır Aslanı Celaleddin dizisi Türkan Hatun karakteri ve bu karaktere hayat veren oyuncunun bilgileri bu yazımızda sizleri bekliyor.

21 Mayıs 2021 tarihinde ilk defa ATV ekranlarında gelen dizi 5 total reyting ile ortalama bir başlangıç yaparak gelecek vaad eden dizinin ilk bölümünde Sultan Alaeddin’den daha fazla dikkat çeken, saraydaki her şeyi yöneten Alaeddin’in annesi Türkan Hatun, kendi otoritesini sağlamak için tüm bunları yapmaktadır.

Bozkır Aslanı Celaleddin Dizisi Türkan Hatun
Bozkır Aslanı Celaleddin Dizisi Türkan Hatun Resmi

Bozkır Aslanı Celaleddin dizisi Türkan Hatun; Kendi oğlu Alaeddin’in ölmesinden sonra yine saraydaki hakimiyetini sürdürebilmek için kendi soyundan Kıpçak Türklerinden seçtiği genç ve güzel Şirin ile evlendirip hakimiyetini sürdürmek ister. Diğer taraftan Ayçiçek kendi oğlu Celaleddin’in zorla değil, istediği bir kızla evlenmesini ister. Bu nedenle Türkan Hatun ile tartışır.

Sultan Alâeddin kendi hâkimiyetinde olan toparlar da tebdili kıyafetle esnafın ahvalini araştırırken annesi Türkan’ın kendi Kıpçak soyunda gelen komutanlara daha fazla maaş verdiği, bu nedenle tüccarlardan daha fazla vergilerin kesildiğini öğrense de annesini Türkan’ın ordudaki gücü nedeniyle bu haksızlığa ilk başta engel olamayacak.

Bozkır Aslanı Celaleddin Türkan Hatun

21 Mayıs 2021 Cuma günü ATV ekranlarında başlayan ve dizide Sultan Alaeddin’in annesi Türkan Hatun karakterini canlandıran oyuncunun gerçek adı Gülenay Kalkan’dır. Yakın zamanda Fox TV ekranlarında Yasak Elma kadrosunda yer alan ve dizide Çağatay’ın annesi Feride rolünü canlandıran başarılı oyuncu Bozkır Aslanı Celaleddin Türkan Hatun rolünü canlandırmaktadır.

Gülenay Kalkan (Bozkır Aslanı Türkan Hatun); 26 Nisan 1959 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen oyuncu, kendisi gibi oyuncu yakın zamanda vefat eden “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” dizisinde rol almış Tarık Ünlüoğlu ile evlidir.

Bozkır Aslanı Celaleddin Türkan Hatun
Bozkır Aslanı Celaleddin Türkan Hatun Resmi

Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü mezunu olan oyuncu, pek çok tiyatro oyununda rol aldı. Seslendirme sanatçısı da olan usta isim, son olarak “Anne” dizisinde rol almıştır. Dizide Cahide Güneş karakterine hayat vermiştir.

“Kocan Kadar Konuş”, “Kalbim Yangın Yeri”, “Bugünün Saraylısı”, “Sümela’nın Şifresi: Temel”, “Mazi Kalbimde Yaradır”, “Sır Gibi”, “Benden Baba Olmaz”, “Gümüş”, “Ağa Kızı”, “Estağfirullah Yokuşu”, Suyun Öte Yanı” oyuncunun rol aldığı yapımlardan bazılarıdır.

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu