Diriliş Ertuğrul

Diriliş Ertuğrul 113. Bölüm Özeti 4 Nisan Fragmanı Emir Saadettin Ölecek Mi?

Diriliş Ertuğrul 113. Bölümü 4 Nisan Çarşamba günü saat 20:00 da Trt 1 ekranlarına gelecek. Diriliş Ertuğrul son bölüm özetini ayrıca 4 Mart Diriliş Ertuğrul fragmanı ile Diriliş Ertuğrul 113. bölümde neler olacak? Bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

4 Nisan Diriliş Ertuğrul Fragmanı 113. Bölüm Özeti

Trt 1 ekranlarında gelecek hafta yayınlanacak olan Diriliş Ertuğrul 113. bölümde neler olacak? Aslıhan Emir Saadettin’i öldürmeye gitse de bu konuda muvaffak olamayıp kendi canından olacak. Ertuğrul bey Oğuz beylerinin çıkaracağı isyanın büyük çoğunluğunu bastırsa da Kutlu bey bu inadından vazgeçmeyip isyan etmeye yeltenecek. Ama karşısında Ertuğrul beyi bulacak.

Emir Saadettin, kendisine tuzak kurup öldürmek isteyen Mahperi hatunun sonunu hazırlar. Ancak Mahperi hatunu öldüremeyecek. Ahmet (Tekfur Ares) Marya hatun tarafından an ve an takip edilecek. Gelecek bölüm sonunda Marya, Ahmet’in  açığını yakalayacak. Günalp Ertuğrul beyin isyan ettiğini sanıp onu öldürmek isteyecek.  

Diriliş Ertuğrul kapak resmi 5

Diriliş Ertuğrul son bölümde neler oldu? kısaca bahsedelim. Konya Selçuklu sarayında türlü türlü oyunların ardından Ertuğrul bey Uç beyliğinden alınır. Ayrıca kılıç hakkı ile aldığı Karacahisar kalesini de Günalp’e verilmesini emreden yazıya Ertuğrul bey devletine karşı gelemez. Kendisinin yerine gelen Günalp’i de Emir Saadettin konusunda ikaz eder.

Kayı obası artına artık yol görünmüştür. Söğüt sulak bir yer olmasına karşı Bizans sınırlarında olduğundan dolayı her zaman tetikte olmasına neden olacak. Tekfur Critos, Kayı obasına Söğütte huzur vermeyeceğini düşünürken Günalp bey sulh anlaşmasına bıçak izi bırakıp anlaşmaya karşı gelirsen veya Ertuğrul ve obasına Söğütte rahat vermezsen seni yok ederim diyerek Tekfur Critos’a ayar verir. Günalp’in adamı Aydoğmuş ise bütün olanlara şahit olur.

Aydoğmuş Emir Saadettin tarafından Günalp’in yanına yerleştirdiği bir adamıdır. Selçuklu askerleri Kayı obasına gidip üç beyliği bayrağı indirir. Halk, uç beyliğin alındığından haberi olmadığından Selçuklu askerlerine karşı gelmek ister. Ancak  görevli asker Ertuğrul bey artık Uç beyi olmadığını Sultan Gıyaseddin tarafından yerine Günalp bey getirildiğini söyleyince Çavdar obasında göç etmeye karşı duran beyler halkın içinden çatlak sesler çıkar.

Aslıhan hatun ise şimdi konuşulacak sözler olmadığını göç toyunda konuşulması gerektiğini söyler. Haymana beyleri toplayıp dertlerini dinlemek istediği sırada Ertuğrul bey gelir. Çatlak ses çıkaran beylere bu yolun engebeli ama sonu ferah ve Rıza-i ilahi olduğunu istemeyen gelmesin diyerek ayar verir. Beyler çıktıktan sonra Turgut’a da obasının başında burada kalmasını ister.

Diriliş Ertuğrul Emir Saadettin Resmi

Emir Saadettin de kendisinin arkasından Mahperi hatun ile tuzak kuranları bir bir öldürmeye başlar. Ertuğrul bey ne zamana dara düşse İbnül Arabi’nin yanına gidip akıl alır. Şimdide dara düşmüş haksız yere elinden makamı alınmış arkasından gelecek halk içinden çatlak sesler çıkmaya başlamıştır.

İbnül Arabi de bu seslere sakinlikle karşılamasını ve akıllıca davranmasını ister. Ertuğrul ilk hedefinin Emir Saadettin’i öldürmek olduğunu söylemişti. Şimdi İbnül Arabi ile konuşmasından sonra tavrı değişecek mi? Bunu hep birlikte göreceğiz. Aksakallılardan bir haber gelir.

“Ertuğrul Bey İsyanı Bastırdı” Diriliş Ertuğrul 

Diriliş Ertuğrul Son Bölüm Özetine devam ediyoruz. Emir Saadettin’in ettikleri yüzünden Oğuz beyleri isyana kalkışacağını gece geç vakitte alan Ertuğrul vakit kaybetmeden bu isyanı önlemek için yola koyulur. Emir Saadettin ise olanları çoktan haber almış isyanı bastırmak için Günalp’i gönderir.

Aslıhan ise Emir kendisi ile evlenmek istediği halde evlenmediği için Kayı ve Çavdar obasına karşı türlü türlü oyunlar çevirdiğini düşünüp bu uğurda bin kişi öleceğine bir kişinin ölmesi evladır diyerek Emir Saadettin’i öldürmeyi düşünür. Ertuğrul ve alpleri oğuz boylarındaki isyanı durdurmaya giderken yolda Günalp’in adamı Aydoğmuş ve askerleri karşılayıp isyanın büyümesini istedikleri için Ertuğrul beyin geçmesine müsaade etmeyeceğini söyleyince kılıç çekmeden Aydoğmuş ve askerlerini dayak atıp yollarına devam ederler.

Diriliş Ertuğrul Son Bölüm Özeti

Haymana göç için obanın hazırlıklara başlamasını tertipler. Her bir kadına ayrı ayrı görev verir. Bu arada obada Aslıhan hatunun olmadığını anlaşılır. Yapılan aramalarda sonuçsuz kalınca Halime Aslıhan’ın Emir Saadettin için ettiği lafları hatırlayıp Artug beye söyleyince hemen Konya istikametine alpleri gönderir. Ertuğrul Oğuz beylerini yaptığı toplantıya gidip çıkacak isyanı sözleri ile durdurur. 

4 Mart Diriliş Ertuğrul Fragmanı

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu