Diriliş Ertuğrul

Diriliş Ertuğrul 114. Bölüm Özeti 11 Nisan Fragmanı Hainlere Ölüm

Diriliş Ertuğrul 114. Bölümü 11 Nisan Çarşamba günü saat 20:00 da Trt 1 ekranlarına gelecek. Diriliş Ertuğrul 114. bölümde neler olacak? Sorusuna Diriliş Ertuğrul son bölüm özeti ve 11 Nisan Diriliş fragman ile cevap vermeye çalışacağız.

11 Nisan Diriliş Ertuğrul Fragmanı 114. Bölüm Özeti

Diriliş Ertuğrul 114. bölümde neler olacak? Ertuğrul bey artık ne kendisinin ne de Turgut’un ne de Oğuz beylerinin Emir Saadettin’in yaptıklarına dayanacak gücü kalmamıştır. Ertuğrul bey ya devlet başa ya da kuzgun leşe diyerek devleti felakete sürükleyen Emir Saadettin’i yakalamak ve cezasını vermek Turgut’a vermek ister. Ancak Tarihte Emir Saadettin Konya da Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından öldürülmüştü. Senarist tarih ile paralellik gösterecekse Ertuğrul şimdilik başarılı olmayacağını söyleyebilirim. Yani Emir Saadettin, Ertuğrul’un elinden kurtulacaktır. Sivas Emiri Hüsameddin Karaca ile Ertuğrul bey görüşecek. Artık arkasında Sultan Gıyaseddin’in olduğunu da anlayan Ertuğrul bey  ve alplerinin tek hedefi Emir Saadettin’i öldürmek devleti bu zulümden kurtarmaktır. Ancak bu ölüm gelecek bölümde hemen gerçekleşmeyecek. 

Diriliş Ertuğrul kapak resmi 5

Diriliş Ertuğrul son bölümde neler oldu? Kısaca aktaralım. Ertuğrul bey 8 kişi ile Günalp ve adamları ile karşı karşıya gelmiştir. Ertuğrul, Günalp’e Türk beylerini öldürmenin cezasını çekeceğini söylese de Günalp gözleri kör olmuşcasına Emir Saadettin’e inanmıştır. Çok geçmeden Ertuğrul ve alplerle Selçuklu askerlerinin arasında çetin bir savaş çıkar. Artık dilde kelam bitmiş kılıçlar çekilmiştir. Tam da bu sırada Garkın bey alpleri ile Selçuklu askerlerini öldürmeyecek ama yaralayacak şekilde ok atmaya başlayınca üstünlük Ertuğrul ve alplerine geçer.

 

Günalp askerleri ölmesin diye Ertuğrul ile teke tek kozlarını paylaşmak isteyince son kez gerçekleri görmesi açısından Günalp’e fırsat verir. İkili arasında kılıçların konuştuğu kavgada Günalp mücadeleyi kaybeder. Ancak Ertuğrul, Günalp’i öldürmez. Ona son bir şans verip göç sırasında merhametli bir uç beyi işine yarayacağını düşünüp öldürmeden askerlerinin arkasından gönderir. Emir Saadettin ile Aslıhan karşılaşması ise sanıldığı gibi olur. Aslıhan arkası dönük olan Emir’e iki kez bıçak darbesi sallasa da Saadettin can havli ile Aslıhan’ın bıçak darbesinden kurtulup Aslıhan’ı bıçaklayıp şehit eder. Gıyaseddin ise görüşte ava gitmiş gibi gözükse de gizlice Sivas Emri Hüsameddin Karaca ile Saadettin’in öldürülmesi üzerine Ertuğrul bey ile birlikte olmasını söyleyip bu konuda gizli bir ferman ile Sivas Emirini Ertuğrul’a gönderirken Ertuğrul ise Ahmet (Ares) ile Bilecik tekfurunun Nikea’dan ordu istediği haberini alır.

Diriliş Son Bölüm

Diriliş son bölüm, Garkın ve yeğeni ile devlete baş kaldırılmamasını Emir Saadettin’i kendisini öldüreceğini söyleyip ikna eder. Ertuğrul bey artık döşeğinde rahat bir uyku yüzü göremeyeceği anladığı için Saadettin’i öldürmeden son kez obaya gidip durumu anlatmaya giderler. Aslıhan’ın öldüğünü de obaya girdiğinde öğrenirler. Turgut eşinin cenazesini görünce kendinden geçer. Baltasını da alıp Emiri öldürmek ister. Ancak Ertuğrul bey buna müsaade etmez. Her şeyin bir zamanı olduğunu önce Aslıhan’ı defnedip ardından gereğini yapacaklarını söyleyince Turgut ikna olur. Saadetin de bu süre zarfında boş durmayıp Günalp’e kendisine karşı gelen Garkın ve obasına kan kusturmasını ister.

4 Nisan Diriliş Fragman Resim 1

Aslıhan, kendisini Ertuğrul’un emri ile öldürmeye geldi yalanı atıp Günalp’in gözünü kör edip, Ertuğrul’un laflarına kanmamasını sağlamıştır. Turgut intikam yemini edip eşinin kendisine hediye ettiği pusat ile öldüreceğine söz verir. Ertuğrul eşi halime ile bir veda niteliğinde konuşup evlatlarını hak yolunda yetiştirmesini ister. Tabi Hali veda gibi konuşan eşinin sözlerine pek içerlese de gözünün arkada kalmaması gerektiğini söyler. Bamsı da çiçeği burnunda eşi Hafza’sı ile helalleşir. Ertuğrul ve en yakınındakiler aileleri ile helalleşirler. Dışarıdan gelecek saldırılara karşı da hatunlar dahil hazır olmasını ister.

11 Nisan Diriliş Fragman

Henüz yayıncı firma bahse konu fragmanı yayımlamamıştır.

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu