Diriliş Ertuğrul Emir Bahattin Kim? Tarihte Emir Bahattin Var Mıydı? Diriliş Emir Bahattin Karakterini Kim Canlandırıyor?

Diriliş Ertuğrul 124. bölümü ile TRT 1 ekranlarında yayınlanmaya başlarken bizde geçen bölümde dikkatleri üzerine çeken ve Kayı obası ile Ertuğrul beyi oldukça rahatsız edecek Moğolların denetimindeki Diriliş Emir Bahattin kim olduğunu sizlere açıklayacağız.

Köse dağ savaşının mağlubiyetinden sonra Konya da bulunan saray ve yönetim Moğolların kontrolüne girmesi ile yönetim büyük oranda Moğol kontrolüne geçmesi için onlara hizmet edecek kişiler yönetime geçmiştir. Diriliş Ertuğrul Emir Bahattin de Moğolların emrinde kendi devletinin çıkarlarını hiçe sayan bir karakter olarak karşımıza çıktı. Gerçek tarihte böyle biri yaşadı mı? Bende sizler gibi merak ettim ve bir araştırma yaptım hadi bu araştırma sonucunu açıklarken Emir Bahattin’in gerçek adı ve da  önce oynadığı diziler hakkında da bilgi verelim.

Diriliş Emir Bahattin Kim? Tarih de Yaşamış Biri Mi?

Diriliş Ertuğrul yeni sezon ikinci bölümünde diriliş oyuncu kadrosuna Emir Bahattin olarak dahil olan oyuncu oldukça dikkat çekti. Ertuğrul bey Söğüt de düzeni ve intizamı kurmuş ve bölge halıda Ertuğrul beyden razı olmuştur. Kayı obası ve insanları ile birlikte geldiği Söğüt ve civarında Ertuğrul beyin kurduğu pazar dillere destan olmuş ve alan da satan da kazandığı bir düzen ile islam esaslarına göre kimsenin hakkını yemeyen Ertuğrul bey uç beyi olarak düzeni kurmuş ve Selçuklu devletine sadık olarak 10 yıl boyunca bu düzeni sürdürmüştür.

Selçuklu devletinin Moğollara karşı köse dağ savaşında kaybetmesi ile Sarayın kontrolünün de ya Moğol komutanlarına yada Moğollara ajanlık yapanlara geçmesi düzeni tam tersine çevirmiştir. Bu işlerin başını da bizzat Emir Bahattin yapmaktadır. Ertuğrul beyin kurduğu bu düzeni yıkmak için umur beyin obasını Söğüt’e yerleştirmeye bile kalkan bu hain gerçek de yaşamış biri mi?

Diriliş Emir Bahattin Tarihte Yaşadı Mı?

Yaptığımız bir çok araştırmada Selçuklu Devletinde Emir Bahattin’in yaşadığı ile alakalı bir bilgiye rastlayamadık. Olayların tarihe bire bir uyumlu olmadığı için Emir Bahattin ile ilgili bilginin olmaması da doğal karşılamak gerektiğini düşünüyorum. 

Diriliş Ertuğrul Emir Bahattin‘in Gerçek İsmi…

Dizinin yeni sezon, ikinci bölümünde dizinin kadrosuna dahil olan ve Moğolların adamı olarak izlediğimiz Emir Bahattin karakterini canlandıran oyuncunun gerçek adı Ali Savaşçı’dır. Ocak 1973 yılında hayata gözelerini açan oyuncu oğlak burcudur. İlk kez kamera karşısına 2000 yılında “Yedi Numara” isimli dönemin popüler dizilerinde oynaması ile adını duyurmaya başlayan Ali Savaşçı ilk sinema filmini de 2004 yılında “Gönül Yarası” isimli sinema filminde “Hademe” karakterine hayat vermesi ile ilk sinema deneyimini de yaşamıştı.Dirilis Ertugrul emir bahattin (Ali savascı) resim 1

2000 yılında beri 20 projede yer alan Ali Savaşçı Diriliş Bahattin karakterini canlandırmadan önce en son 2016 yılında “Muhteşem Yüzyıl Köşem” dizisinde “Tahir” ağa karakterini canlandırmıştı.

Diriliş İrene Kim olduğunu görmek için tıklayınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi:

Konu hakkında yorumunuzu yazın