Diriliş Ertuğrul

Diriliş Ertuğrul Kayraldı Kim? Gerçek Adı Ne?

Diriliş Ertuğrul 111. bölümü ile 21 Mart Çarşamba günü izleyici karşısında oldu. Ertuğrul bey Söğüt’ü kendisine veren sultanın emrine karşı gelen Günalp ve Emir Saadettin’e inat, hakkını almak için bu yolda ilerlerken diziye Kayraldı karakteri diziye dahil oldu. Kayraldı karakterini kimin canlandırdığını ve oyuncu daha önce hangi dizide oynadığını bu yazımızda bulabilirsiniz

Kayraldı Kimdir? Tarihte Öyle Biri Var Mı?

Diriliş Ertuğrul dizisinde Kayraldı karakteri dahil oldu. Peki herkesin aklında bir soru var. Tarihte böyle bir kişi var mıydı?  Öncelikle bu soruya geniş açıdan bakıp cevap verelim Dizinin senaristi, tarihi çok sevdiğini iyi bildiğini  ama ona rağmen tarihle ters düşmemek ve hata yapmamak için konusunda uzman tarihçilerden destek aldığını bir röportajında okumuştum. Mehmet bey Kayraldı karakterini söylerken tarihte benzer veya birebir isim olduğunu tahmin etmek hiç de zor değil. Yakın zamanda e-devlet sisteminde 1800 lü yıllara kadar soy ağacına baktığımızda bile ne anlama geldiğini bilmediğimiz ama Türk kültüründe anlamlı olan bir çok isimleri atalarımızın kullandığını görmekteyiz. Peki Kayraldı kelime manası olarak nereden geldiğini merak edenlere ve Kayraldı kelime manasının ne demek olduğunu merak edenler için kısa bir araştırma yaptığımızda tdk sitesinden sorguladığımızda her hangi bir sonuç alamadık. Geniş çaplı araştırdığımızda kahır alan kişi başına dert alan kişi manasında kullanıldığını gördük. Peki dizideki karakterde başına dert alan birimi onu izleyip hep birlikte göreceğiz.

Diriliş Ertuğrul Kayraldı Kimdir? Hangi Oyuncu Canlandırıyor?

Diriliş Ertuğrul dizisinde 111. Bölümde diziye dahil olan ve Kayraldı karakterini canlandıran Ali Başar’dır.  Şubat 1974 yılında Almanya’da hayat gözlerini açmıştır. Ali Başar Kova burcudur. Oyunculuğa başlamadan evvel dizilerin set ekibinde çalışmaya 1972 yılında “Merhaba Tatlım” adlı sinema filminde yapım ekibi olarak başladı. Yani ali bey sinema ve dizi sektörünün mutfağından gelen bir isim diyebiliriz. Uzun bir müddet çalıştıktan sonra 1994 yılında “Hangimiz Eşek” dizisinde bölüm oyuncusu olarak ekran karşısına geçmiştir.

Diriliş Ertuğrul İl Beyi Resmi 1

Zamanın en meşhur dizilerinden olan “Böyle mi Olacaktı” dizisinde “Ali” karakterine hayat verdi. 1999 yılında ise yine dönemin önde gelen dizilerinden olan “Yılan Hikayesi” adlı dizide “Hüseyin” karakterine hayat vermişti.  Ülke çapında tanınması 2002 yılında yayınlanan “Asmalı Konak” dizisinde “Tamer Hamzaoğlu” karakterini canlandırmıştı. Diriliş Ertuğrul dizisine katılmadan evvel son olarak 2015 yılında “Eve dönüş” dizisinde “Halil” karakterini canlandırmıştı. Oyuncunun tam adı Ali Ekber Başar’dır. En son “Sm Menajerlik” ajansına kayıtlıdır. 

Ali Başar’ın Arka Sokaklar Dizisindeki Performansı Sizlerle

Ali başar Arka sokaklar dizisinde bölüm oyuncusu olarak dizi kadrosuna Yüksel karakteri dahil olmuş ve Rıza baba ve ekibi baya uğraştırmıştı. Ali beyin oynadığı karakterin kısa bir sahnesi ile sizleri baş başa bırakıyorum. 

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu