Diriliş ErtuğrulMeryemReyting

Diriliş Ertuğrul & Meryem Reyting Galibi Kim Oldu?

Diriliş Ertuğrul 25 Ekim Çarşamba günü 4. Sezonuna merhaba dedi. Meryem ise 2 Ağustos 2017 tarihinden beri yayınlanmaya devam ediyor. Bu iki dev dizi arasında reyting savaşı nasıl şekillendi? 8-O  8-O  8-O 

diriliş Ertuğrul 25 ekim Reyting Resmi

 

Diriliş Ertuğrul & Meryem “Çarşamba” günü için Reyting Mücadelesi

Diriliş Ertuğrul adlı dizinin yeni bölümü merakla bekleniyordu. Yapımcı mehmet bey yayınladığı  fragmanlar ile  “Ertuğrul Bey” öldü mü? sorusunu sordurdu. Diriliş Ertuğrul yayın hayatına başladığı günden itibaren hem “çarşamba” gününün galibi olmayı ve yerini de kimseye kaptırmamayı bizlere alışkanlık etmişti. Ancak 2 Ağustosta yayın hayatına başlayan “Meryem” adlı dizi hem senaryosu ile hem dizinin müzikleri ile seyirciyi etkilemeyi başardı. Meryem adlı dizi bu başarısının meyvelerini de toplamaya başlamıştı. Hatta dizinin ünü ülke sınırlarını bile aşmış durumda. Ancak karşısında 3 yıldır hem çarşamba gününün galibi olan hemde haftanın tüm katagorisinde birinci olan bir dizi var. Bu reytin mücadelesinden kimin galip çıkacağı merak konusu oldu. 

Dirliş Yeni Sezon Dizi Resmi

Şimdi sizler ile bir analiz yapalım. Diriliş Ertuğrul adlı dizi tarihi ve milli duygularımızı kabartan bir dizi. Ülkemizde son zamanda tarihi dizlerinde tutulduğu bir gerçek. Bunun en büyük örneği “Payitaht Abdülhamit” adlı dizidir. Yine bir örnek daha verecek olursak dirilişin yapımcısı tarafından yakında başlayacak olan gene tarihi dizi “mehmetçik”  daha bir çok dizi hep tarihi ve bizden bir parça bir kesiti anlatmaktadır. Meryem adlı dizi ise geçmişte yaşanan bir trafik kazası sonucu ortaya çıkan olayları konu alan bir dizi. Yani Meryem konu olarak dirilişe göre daha dar kapsamlı Ancak Meryem’in hem çekimlerindeki farklılık hemde dizideki gerilim müzikleri ortada bir şey olmasa bile insanı heyecanlandırıyor.

 

meryem dizisi resmi 1

Buda diziye bir hareket katıyor. “Meryem” in  ilerleyen bölümlerinde olaylar mecburen çözüldükçe ilgisini kaybedebilir ancak Diriliş Ertuğrul adlı dizinin  olayları az çok belli olduğu için daha aksiyon dolu olacak gibi duruyor. Ama demeden de kendimi alamıyorum. Meryem konu olarak dar kapsamdan çıkar biraz daha olaylara gizem girerse reytinglerde birinci olmaması için hiç bir neden yok. Sonuç olarak şunu diyebiliriz. Diriliş Ertuğrul 25 Ekim Çarşamba gününün şimdilik Reytin birincisi, ancak arkadan hemen arkasında olan “Meryem” var. Eğer diriliş dizisi geçen sezondaki gibi ara ara  haftayı boş geçmeye devam ederse bu birincilik koltuğu kolaylıkla “Meryem” adlı diziye kaptıracak. Bizim insanımız alışkanlıklarına bağlı bir millettir. Her hafta yeni bölüm var  diye toplum alışır ama Ne zaman alışkanlıktan çıkmaya başlarsan yerine yeni bir alışkanlık (yeni bir dizi) kazanmak zorunda kalır.

 

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu