Diriliş Ertuğrul

Diriliş Ertuğrul Noyan Kimdir? Noyan’ın Gerçek Adı Ne? Tarihte Noyan Kimdir?

Diriliş Ertuğrul da bu sene final olacak derken yeni sezonun ışık yaktığı son günlerde dizinin ikinci sezonunda dahil olup Ertuğrul bey tarafında öldürüldüğü sanılan Noyan karakterinin gelecek olaması diziye şimdiden heyecan katmayı başardı. Diriliş Ertuğrul Noyan kim?, Noyan’ın gerçek adı ne? Tarihte Noyan kim? Nasıl ve kim tarafından öldürülmüştür? Bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Diriliş Ertuğrul Noyan Kim?

Diriliş Ertuğrul Noyan kim dediğimizde bir çoğumuz dizideki Noyan’ın kim olduğunu nasıl bire karakteri canlandırdığını bilse de bilmeyenler için kısaca karakter hakkında bilgi verip, ardından Noyan’ın gerçek adı ne? sorusuna cevap vereceğiz. Daha sonra tarihte Noyan kimdi?, Noyan’ı kim öldürdü? sorularına cevap bulacağız. 

Diriliş Ertuğrul dizisinde ikinci sezonda Baycu Noyan karakterine can veren oyuncu diriliş Ertuğrul’un 116.bölümüyle tekrar diziye dönmeye hazırlanıyor. Dizinin 59.bölümünde Ertuğrul beyle olan mücadelesinde, Ertuğrul bey tarafından defalarca kılıç darbeleriyle yara alan Baycu Noyan, öldü sanılarak kanlar içinde yerde kalmıştı. Erzurum dolaylarında olan bu olay öncesinde Moğollar ve Baycu Noyan, Ertuğrul bey ve obası için güçlü bir düşmandır.

Ertuğrul bey gibi güçlü bir savaşçıyı esir alıp, işkence etmiş ve bir çok alpin de canına kast etmişti. O dönem Kayı obası ile bir olan Dodurga obasının beyi ve aynı  zamanda Ertuğrul beyin dayısının oğlu olan Tuğtekin bey ile eşi Gökçe hatunun canına kıymıştı. Eli kanlı bu Moğol komutanın o dönemde bulunan Oğuz obaları ve Selçuklu Devleti için ne büyük bir tehdit olduğuna hepimiz şahit olmuştuk.

 Diriliş Ertuğrul Noyan’ın Gerçek Adı Ne?

Diriliş Ertuğrul dizinin ikinci sezonunda diziye dahil olan Noyan’ın gerçek adı Barış Bağcı’dır. 1975 yılında Karaman’da dünyaya gelen oyuncu Konya Selçuk Üniversitesi Tiyatro ve Konservatuvar bölümünden mezundur. Trabzon Devlet Tiyatrosunda çalışan oyuncu daha sonra İstanbul Devlet Tiyatrosunda çalışmaya başlamıştır.

Noyan'ın gerçek adı ne

2009 yılında Nefes: Vatan Sağolsun adlı sinema filminde Üsteğmen rolüyle büyük beğeni kazanmıştır. 2011’de Küçük Hanımefendi dizisinde rol alan oyuncu 2012’de Pazarları Hiç Sevmem filmi oyuncu ekibinde yerini almıştır. En son olarak ise TRT 1 de reytingleri bir hayli yüksek olan dizi Diriliş Ertuğrul dizisinde Noyan karakteriyle izleyiciden tam not almayı başarmıştır.

Tarihte Noyan Kimdi? Ne İşler Yaptı? Noyan Gerçekte Nasıl Öldü?

Baycu Noyan şüphesiz Moğol tarihindeki en acımasız ve en savaşçı komutanlarından birisidir. Moğol ırkının Besud Kabilesindendir. 1228 yılında Baycu Noyan, adından ve acımasızlığından söz ettirmeye başlamıştır. Kafkasya bölgesinin Moğol devleti hakimiyeti altına girmesini sağlamıştır. Bu elde ettiği başarı üzerine Moğol kağanı Ogeday’ın gözüne girmeyi başarmış olan Baycu Noyan, Moğol Devletinin Azerbaycan bölgesinden sorumlu yönetici olmuştur.

diriliş ertuğrul noyan kim

Kafkasya bölgesinden Erzurum’a kadar ilerleyen Noyan, Anadolu’nun büyük tehdit içinde olduğunu Selçuklu Devletine ve Oğuz obalarına hissettirdi. Ardından Anadolu’ya ilerleyen Noyan komutasındaki Moğol ordusu Kösedağ savaşında Selçuklu’yu büyük bir bozguna uğrattı. Bu savaş sonucunda Selçuklu Devleti, Moğol Devleti hakimiyetini kabul etmiş ve yıkılma sürecine girmiştir. Moğol kağanı Ogeday’ın ölümünden sonra devletin başına Hulagu han geçmiştir.

Bu taht değişikliği Baycu Noyan’ı yakından ilgilendirecek ve canına mâl olacaktır. Bu dönemde Anadolu da halka büyük baskı ve zulüm yapan Noyan, halk tarafından tepki görmüştür. Hulagu Hana giden şikayetler sonucu Hulagu han bizzat kendisi Baycu Noyan’ı 1260 senesinde öldürmüştür.

Diriliş Ertuğrul Noyan Karakterini Hatırlayalım

Diriliş Ertuğrul dizine 2. sezonunda katılan oyuncu bir kez daha diziye katılmıştır. Bizlerde Diriliş Ertuğrul Noyan kim?, Noyan’ın gerçek adı ne? Tarihte Noyan kimdir sorularını cevapladık. Şimdi Noyan karakterini bir kez daha hatırlayalım. Bu eklediğim video aynı zamanda Ertuğrul bey Noyan’ı nasıl öldürdüğünü zannetse de yaralı olarak kurtulmuş.

 

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu