Diriliş Ertuğrul

Diriliş Ertuğrul Saadettin Köpek Ölecek Mi? Saadettin Köpek Gerçekte Nasıl Öldü?

Saadettin köpek ölecek mi? Emir Saadettin gerçekte nasıl öldü? Saadettin’i kim öldürecek? Diriliş Ertuğrul sona yaklaşırken bu sorular gündeme gelmeye başladı. Bizde sizler için kısa bir tarih araştırması ve dizinin gidişatına göre durumu değerlendirdik. Diriliş Ertuğrul Saadettin köpek ölecek mi? Gerçek de nasıl ödü? bu soruları cevaplayalım. 

Diriliş Ertuğrul Emir Saadettin Köpek Ölecek Mi?

Saadettin köpek ölecek mi? Saadettin köpek gerçekte nasıl öldü? sorularına sıra ile cevap verelim. Diriliş Ertuğrul 114. Bölüm ile 11 Nisan tarihinde TRT 1 ekranlarına geldi. Adım adım Selçuklu Veziri Emir Saadettin’in ölümü yaklaşırken sosyal medya üzerinden Emir Saadettin kaçındı bölümde ölecek Tarihte nasıl öldü gibi soruların cevapları kimi zaman hedefini bulamayan sorularla dolu. Selçuklu veziri Şehnaz hatun tarafından dünyaya getirilmiştir. Eğitim olarak mimarlık üzerine kendisini geliştirip kısa sürede adını duyurup zaten köklü bir ailenin evladı olduğu için devlet kademesinde yer almaya başlamıştır.

Zamanla başa geçen sultanların yanlış kararlar verdiğini düşüp devlet için çalışmak yerine devletin kendisine çalıştığı bir düzen kurmaya and içmiştir. I. Gıyaseddin döneminde pek fazla bir şey yapamasa da Sultan Alaaddin zamanında fitne tohumlarını bir bir saçmaya başlayıp kendi düzenini kurmaya çalışmıştır. Sulta Alaaddin’in ölümünün arkasında parmağı olmasına rağmen yakalanmamıştır. Yerine kukla sultan olarak getirdiği ama II. Gıyaseddin sanıldığının aksine akıllı ve ileri görüşlü olması köpeğin planını alt üst etmiştir.

II. Gıyaseddin, sarayda kukla gibi durduğunun farkında varıp arkasından iş çeviren Emir Saadettin’i normal yollarla kellesini almanın mümkün olmadığını devlet kademesinde çok güçlü destekçisinin olmasından dolayı tek güvendiği Erzincan da beylik yaparken dostluğuna güvendiği Hüsameddin Karaca ile bu konuyu gizlice konuşup Emir Saadettin’in ölüm emrini vermiştir. Bunu yaparken de Ertuğrul beyden yardım almasını istemiştir. Vali Hüsameddin Karaca vakit kaybetmeden Ertuğrul bey ile bu konuyu konuşur. Ertuğrul bey sefere giden Emir Saadettin’i ortadan kaldırmanın kolay olmayacağını dikkatli bir plan yapılması gerektiğini söyledikten sonra Samsat seferi dönüşünden sonra Sarayda adına verilen ziyafette kılıç darbesi ile yaralanacak.

saadettin köpek ölecek mi

Aldığı kılıç darbesi Saadettin köpek ölecek mi? Tabi ki de hayı. İlk başka kaçmayı başaracak. Ancak Emir Saadettin Köpek çok fazla uzaklaşamadan yakalanıp orada canını Ertuğrul bey canını alacak. Vezirin cansız bedenini Konya’ya getirip sarayın girişine sultan Gıyaseddin’in emir ile astıracak. Devlet yönetimine el atanın hainlik yapanın sonu böyle olur diyerek devlet kademesinde buna benzer bir isyan çıkmasına engel olacak. Peki tarihte Emir Saadettin nasıl öldü? Dizi tarihe paralellik gösteriyor mu? Bu sorunun cevabı bir alt başlıkta sizleri bekliyor.  

Saadettin Köpek Gerçekte Nasıl Öldü? 

Saadettin Köpek gerçekte nasıl öldü? Diriliş Ertuğrul senaristi ve aynı zamanda yapımcılarından Mehmet Bozdağ Emir Saadettin karakterinin ölümünü tarihe göre mi yazdı derseniz. Bazı kısımları kesinlikle birebir uyuyor. Ancak tarih kaynaklarını karıştırdığımda Hüsameddin Karaca tarafından öldürdüğünü yazan kaynaklar olduğu gibi II. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından Konya’daki sarayda kellesini bizzat kendisi alarak Emir Saadettin’in yaşamına son verdiğini yazan kaynakların varlığı hiç de azımsanamayacak kadar fazla olduğunu söyleyebilirim. Tarih kaynakları bile kesin yazıların olmadığı bir durumda senarist Mehmet beyin uymasını beklemek sanırım haksızlık olacaktır. 

Emir Saadettin’in Mezarı Nerede?

Saadettin Köpeğin her iki farklı kaynaktan araştırdığımda Emir Saadettin öldürüldüğünü bilsek de mezarının yerini hiç bir kaynakta bulamadım. Bunun sebebi ise vatan hainlerini toprak bile kabul etmediğinden olsa gerek. Çünkü cesedi günlerce saray kapısında asılı bir şekilde bekletilmiştir. Cesedini ise bir mezara gömseler de vatan haini olduğu için mezarının başına adını yazmadıklarından dolayı belirsizdir. Ancak kendi mezarı belli olmasa da mimar olduğundan dolayı yaptığı Konya ile Aksaray arasında halen var olan tarihi Kervansaray durduğunu da söyleyelim.

Diriliş Ertuğrul Son Bölüm Fragmanı

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir Yorum

  1. Güzel bir bölümdü fakat köpeğin ölmesini 4 gözle bekliyoruz. Masum kanına girdi pis köpek ne uğrunaaa ???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu