Diriliş Ertuğrul

Diriliş Ertuğrul Savcı Bey Kim? Gerçek Adı Ne? Tarihte Savcı Bey

Beşinci sezonu ile ekranlara gelmeye hazırlanan Diriliş Ertuğrul yeni oyuncularıyla da gündemden düşmüyor. Dizide on yıllık bir zaman atlaması nedeniyle bebekler büyümüş, gençler yetişkin olmuş durumda. Diriliş Savcı Bey de onlardan bir tanesi. İşte bu sezon izleyeceğim Diriliş Savcı Bey hakkında merak edilen Diriliş Savcı bey’in gerçek adı ve bilgiler sizlerle olacak. Ayrıca sizlere tarihte Savcı Bey kimdir hakkında da bilgileri sunacağız.

Diriliş Savcı Bey Kimdir? Savcı’nın Gerçek Adı Ne?

TRT1 ekranlarının geçtiğimiz sezonda reyting rekortmeni olan dizisi Diriliş Ertuğrul dizisi beşinci sezonu ile çok yakında seyirciyle buluşacak. Dizideki zaman atlaması nedeniyle bebek hallerini geçtiğimiz sezon izlediğimiz Savcı Alp bu sezon genç bir delikanlı olarak karşımızda olacak. İlim ve özellikle tıp ilmine karşı merakından dolayı Ertuğrul beyin kalem tutan evladından biri olmuştur. Peki tarihte Savcı Bey kimdir.

Ertuğrul Bey’in üç oğlundan biridir. Gündüz, Savcı ve Osman adından üç oğlundan ortanca olan Savcı, Saru Batı olarak da bilinir. Savcı babası Ertuğrul Bey’in vefatının ardından kardeşi Osman Bey’in hizmetine girmiş ve idari konularda ona destek olmuştur.

Askeri olarak babası Ertuğrul Bey sayesinde donanımlı bir şekilde yetiştirilmiş olan Savcı Bey’in adını koyarken Ertuğrul Bey babasının vasiyeti üzerine Sultan Alaaddin’e adını koymasını ister. Sultan Alaaddin de adının Savcı olmasını ister. 

Tarihte çoğu kaynakta adı Saru Batı olarak geçer. Babası Ertuğrul Bey tarafından Sultan Alaaddin’e gönderilmiş olan Savcı Bey Kayı boyu için uygun alanların gösterilmesini istedi.

Söğüt ve Domaniç uygun olan yer olarak gösterilince Kayı boyunun bulunduğu yer netlik kazandı. Pek çok savaşa katılan Savcı Bey, İnegöl’ün alınması konusunda da adı geçen Türk büyüklerindendir. İnegöl alınırken oğlu Baykoca Bey vefat etmiştir. Baykoca Bey dışında Süleyman adında bir oğlu daha bulunan Savcı Bey, Domaniç’te şehit düşmüştür.diriliş savcı bey kim yiğit mergen resmiVefat ettiği çama kandil yakılınca kandilli ağaç denmiştir. Kabri Domaniçtetir. Vefat ettiğinde yetmiş yaşının üstündeydi. Her yıl Domaniç/Karaköy de Savcı Bey anılmaya devam etmektedir.

Diriliş Ertuğrul Savcı’nın gerçek adı Kerem Hakan Bekişoğlu. Daha önce Anneler ve Kızları dizisi dışında Ömre Bedel adlı dizide rol almıştır. Diriliş Ertuğrul Savcı Alp hakkında bilgileri içeren bir video ile burada yazımızı sonlandırmak istedik.

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu