Diriliş Ertuğrul

Diriliş Ertuğrul Sugay Hatun Okuduğu Ninni Ne? # Gölgelice Kaba Ağacın Kesilmesin

9 Mayıs Çarşamba günü Dirliş Ertuğrul dizisi Trt 1 ekranlarına 117. bölümü ile geldi. Diziye yeni katılan Sugay hatun kim olduğundan bahsetmiştik. Şimdi Diriliş Ertuğrul Sugay Hatun okuduğu ninni adı ne? Ninninin tüm sözlerini merak edenler için hazırladık. 

Diriliş Ertuğrul Sugay Hatun Okuduğu Ninni

Diriliş Ertuğrul Sugay Hatun okuduğu ninni ne olduğu vermeden önce Diriliş Ertuğrul dizisinde geçtiğimiz bölümde Halime sultanın ölümünden sonra Osman henüz katı gıda yiyemeyeceği için süt anneye ihtiyaç doğmuştur. Obada ve yakın obalarda Osman’a süt annelik yapacak bir anne aramaya başlasalar da bir sonuç alamazlar. Ertuğrul bey ise halime sultanın mezarında biraz daha vakit geçirmek için alpleri obaya gönderirken, kendisi Halime sultanın mezarından ayrılmak istemez.

İbnül Arabi içe kapanmak zamanı olmadığını şimdi düşmana fırsat vermemek gerektiğini söyleyip yoluna kaldığı yerden devam etmesini söyler. Ertuğrul bey İbnül Arabi’nin sözlerine itimat edip, yola koyulduğunda karşısına Sugay hatun çıkar. Ölen bebeğini gömmek için çukur kazdığı sırada ak tolgalı birden koşmaya başlar Ertuğrul bey de peşinden gidip, Sugay hatun ile karşılaşır. Ertuğrul bey Sugay hatunun bebeğini toprağa dualarla gömüp Sugay hatunu öldürmeye gelen adamları da bertaraf edince Sugay hatunun güvenini kazanmasına vesile olmuştur.

diriliş Sugay hatun resim 1

Ertuğrul bey hanımı Halime sultanın öldüğünü emzikli bir bebeğinin olduğunu, ona süt annelik yapmasını ister. Sugay hatun obaya gelip bebeğinin yasını Osman’ı emzirmesi ile acısı azalmıştır. Tam da bu sırada Sugay hatun dilinden dede korkut duası dökülür. Bu duanın tamamını bir alt başlıkta bulabilirsiniz. Bu arada Diriliş Ertuğrul kadrosuna dahil olan [pembebuton]Diriliş Ertuğrul Sugay hatun kim[/pembebuton] olduğunu merak ediyorsanız, pembe butona tıklayınız. Diriliş Ertuğrul Sugay Hatun okuduğu ninni altta verilmiştir.

Diriliş Ertuğrul Sugay Hatun’un Okuduğu Dede Korkut Duası

Diriliş Ertuğrul 116. bölümde Sugay hatun Ertuğrul beyin oğlu Osman’a okuduğu ninninin tamamı altta verilmiştir.

 

“Yom vereyim Hanım

Yerli Kara dağların yıkılmasın

gölgelice kaba ağacın kesilmesin

kan gibi akan görklü suyun kurumasın

kanatlarının ucu kırılmasın

Kaadir seni namerde muhtaç etmesin

koşarken ak boz  atın sürçmesin

çaldığında Kara Polat Öz Kılıç’ın kedimlesin

Dürtüşürken ala gönderin ufanmasın

Aksakallı baban yeri cennet olsun

ak pürçekli anan yeri uçmak olsun

Allah’ın verdiği Umudun kırılmasın

en sonunda Arı imandan ayırmasın

  Ak alnında 5 kelime dua kıldık kabul olsun

değerlisin toplasın günahınızı

Kaadir Tanrı adı görülü Muhammed’in yüzü suyu bağışlasın

Bu duaya amin diyen Tanrıyı görsün”

Dede Korkut Duasını Halime’nin Sesinden Dinleyelim

 

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu