Diriliş Ertuğrul

Diriliş Osman Malhun Hatun Kimdir? (Osman Gazi’nin İlk Eşi)

10 Aralık 2004 yılında Diriliş Ertuğrul dizisi, 5 sezon boyunca büyük bir kitleye ulaşmış, hatta ülke sınırlarını aşan başarısı ile hem kanalın yüzünü güldürürken, hem de tarihimizi genç nesillere anlatmak adına güzel işler çıkartmıştır. 2019 yılında Diriliş Ertuğrul devri kapanarak, yerini Diriliş Osman olarak devam edecek. Dizide Diriliş Osman Gazi kim olduğunu zaten biliyorsunuz. Bu yazımızda Osman Gazinin eşi Malhun Hatun kim olduğunu, hangi güzel oyuncu canlandıracağını açıklayacağız.aslıhan karalar diriliş osman resmi

Diriliş Osman dizisi Malhun Hatun;  Osman Gazi’nin ilk eşidir. 1280 yılında Osman bey ile evlenmiştir. Osman bey’in bu evliliği, tamamen stratejik bir evliliktir. Çünkü; Malhun hatun‘un babası Anadolu Selçuklu devletinin veziri Ömer Abdülaziz beydir. Osman bey bu evliliği yaparak Anadolu da en etkin beylik olma yolunda en büyük adımı atmıştır.

Bildiğiniz üzere Moğolların Selçuklu devleti ile yaptığı savaş da ikiye ayrılmış. Anadolu da bulunan kısımda Anadolu Selçuklu devleti kurulmuştur. Osman bey de Anadolu da bulunan Selçuklu devletini de arkasına alıp, en büyük beylik olma yolunda ilk adımı, vezirin kızını alarak gerçekleştirmiştir.

Osman Gazi’nin ilk eşi hayatta iken, daha evliliğinden 9 yıl geçmesine rağmen, yine bir stratejik evlilik yaparak Kayı beyliğini daha da ileri taşımıştır. İkinci evliliğini ise Rabia bala hatun ile yapmıştır. Bu konuya ilişkin bir başka yazımızda detaylıca aktaracağız. Osman Gazinin ilk eşi Malhun hatundan olma Orhan isminde bir evladı vardır.

Orhan ise zamanla Osmanlı devletinin büyümesinde çok önemli adımlar atacak ve adını tarihe Orhan Gazi olarak duyuracak isim olacak. Sözlerimi daha faza uzatmadan, Diriliş Osman dizisinde Malhun Hatun karakterini canlandıracağı konuşulan ismi tanıtmak istiyorum.

Diriliş Osman Dizisi Malhun Hatun’un Gerçek İsmi

Diriliş Ertuğrul dizisinin 5. sezonunda bitmesi ile birlikte dizide zaman ilerlemesi olacak ve Osman Gazi, Osmanlı devletinin temellerini kurmaya başlayacak. Bu yazımızda, Osman Gazinin ilk eşi Malhun Hatun karakterine hayat veren oyuncunun gerçek ismi Aslıhan Karalar’dır.diriliş osman aslıhan karalar resmi

En son ATV ekranlarında Şahin Tepesi isimli dizide Ezgi rolü ile karşımızda olan güzel oyuncu 27 Nisan 1999 doğumludur. Şu an 20 yaşında olan Aslıhan, dizide Osman Gazi’nin eşi Malhun Hatun rolüne hayat verecek. Kariyeri açısında çok ama çok önemli bir sınava çıkacak olan Aslıhan’a bizde başarılar dileriz. 

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu