Haberler

Dolar Kurundaki Yükseliş, Dizi ve Sinema Sektörünü Etkiler Mi?

10 Ağustos 2018 tarihindeki Doların yükselişi dizileri ve sinema sektörünü etkiler mi? 10 Ağustos dolar kaç TL? Sizler için bu soruyu araştırdık. Çok çarpıcı sonuçlar elde ettik. Hadi inceleyelim.

Dolardaki Yükseliş Dizi Ve Sinema Sektörü Nasıl Etkilenir?

Bu gün tarihe kazınacak bir gün olduğunu gelecek yıllarda bu tarihi çok kez “10 Ağustos ekonomik darbesi” şeklinde dillendirilecek olduğunu bir kenara bırakıp, bu gün yani 10 Ağustos Dolar kurundaki %18.72 lik değer kazanması ülkemizde faaliyet gösteren bir çok sektörü yakında ilgilendiriyor. İthalat ve ihracat kısımları doğrudan etkilenirken sosyal hayatımızda dizi ve sinema sektörü bundan nasibi alacak mı?

Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu sektörde kur ile alış veriş olmadığını yani dizi ve film oyuncuları kur üzerinde değil TL üzerinden maaşlarını aldıklarından oyuncular bazında ciddi bir etkilenme yaşanmayacağını söyleyebilirim. Ancak ülkemizde faaliyet gösteren yabancı yapım şirketleri ile hali hazırda anlaşması devam eden bir çok yapım elbette bundan etkilenecek. Bu dizilerin hangileri olduğunu tek tek açıklamaya gerek olmadığını ama ülkemizde bir çok reyting şampiyonları bu yapım şirketinin ürünü olduğu için maliyeti kurtarmayan nice iyi dizileri bu sene içerisinde final yapmış olduğunu görebiliriz.

Ayrıca bir çok kanalında kendi içinde bankalara döviz kuru üzerinden borçlarının da olduğunu biliyoruz. Bu borçlar yapılandırılmaya gidilmez ise bilindik bir çok televizyon kanalına da kayyum ataması gerçekleşebilir. Dizi sektörü direk olarak etkilenmese de dolaylı yoldan etkilendiğini ve bir çok dizi veya filmin final haberleri yakında gelebileceğini şimdiden söyleyeyim derken ilk iptal haberi de gelmiş oldu. NTC medya “Gilmore Girls” dizisinin uyarlamasını iptal ettiği sosyal medyada dolaşmaya başladı. Şimdilik bu haberi teyit ettiremiyoruz. Bu arada bir dip not düşmek istiyorum.Dolar kaç TL resmi

Kanal 7 ekranlarında Hindistan da yayınlanmış veya yayınlanmaya devam eden dizilerin direk tercüme ile Türkiye de yayınlıyordu. Dolar kurundaki son yükselişten şimdilik etkilenmediğini Hindistan kendi parası “Rupi” kullandığını bu yüzden kanal 7 açısından bir değişikliğin söz konusu olmayacağını ama Elif dizisi gibi bir çok ülkede yayınlanan dizilerden kazandığı gelir ciddi manada azalacağını söylemeliyim. Sonuç olarak ülkemiz zor bir süreç içerisinde ve her konuda destek olmamız gerektiğini bu krizi ancak el birliği ile aşabiliriz.

Merak Edenler için Dolar kaç TL soranlar için 10 Ağustos Cuma piyasalar kapandı ve pazartesi sabah saatlerine kadar kapalı kalacak. Şimdilik ($) dolar 6.56 TL seviyelerinde kaldığını gözler Amerika başkan yardımcısının Çarşamba günü Türkiye’de Fetö ile suçlanan 15 kilinin serbest bırakılıp ülkelerine gelmesini istediği son gün Çarşamba olduğunu ve o tarihe kadar dolar/TL arasında ciddi manada inişler çıkışlar olacağa benziyor. Bir an evvel ülkemiz bu sıkıntılı süreci anlının akılı ile çıkmasını temenni ediyorum.

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu