Egenin Hamsisi

Ege’nin Hamsisi Dizisindeki Cami Nerede? Dizide Dağın En Tepesindeki Cami Nerede?

İlk bölümü ile 16 temmuz pazartesi saat 20:00 da TRT 1 ekranlarında izleyici karşısında olan Ege’nin Hamsisi nerede çekiliyor? İlk bölümde Ege’nin hamsisi dizisindeki cami nerede? Nasıl gidilir

Ege’nin Hamsisindeki Cami Nerede? Nasıl Gidilir? Caminin Tarihçesi Ne?

Trt ekranlarında 16 temmuz pazartesi günü başlayan Mustafa Şevki Doğan’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Egenin Hamsisi adlı dizi çok yakında başlayacak. Köprü Filmin yapımcılığını üstlendiği  dizinin çekim alanları da merak konusu oldu. İclal Aydın, Uğur Çavuşoğlu, Bestemsu Özdemir, Uraz Kaygılaroğlu, Asuman Dabak gibi başarılı isimlerin başrolünde oynayacağı dizi Ege ve Karadeniz kültürünü bizlere sunacak. İki kültürün de kendine has yemeklerini, gelenek göreneklerini izleyeceğimiz dizide birbirine rakip biri Karadeniz mutfağını tanıtan diğeri Ege mutfağını tanıtan restoranı göreceğiz.

Birbirlerine rakip olmalarına karşın öyle şeyler yaşanacak ki hem güleceğiz hem düşüneceğiz. Ege’nin hamsisi nerede çekiliyor  Öğrenmek [pembebuton]Tıklayınız[/pembebuton]  Ege’nin hamsisi dizisindeki cami nerede? olduğu ve nasıl gidileceği çok merak edildi dikkat çekti.  Bu caminin adını ve nerede olduğunu nasıl gidilebileceğini bu yazımda caminin tarihçesi ile birlikte anlatacağız. 

Ege’nin hamsisi dizisindeki cami nerede olduğu veya nasıl gidileceği merak edildi. Öncelikle bu cami restorasyona uğradığını en baştan söyleyelim. Caminini adı Kıble Dağı Camidir. Neden Kıble dağı denildiğine baktığımızda caminin bulunduğu dağ tam kıbleye bakması ve şekil olarak secde ediyormuş gibi gözükmesinden dolayı dağın adına kıble dağı denilmiş. Dağın en tepesindeki camiye de Kıble dağı cami denilmiş. 

Ege’nin Hamsisi’ndeki Camiye Nasıl Gideriz

Dizideki cami Rize sınırları içerisinde bulunuyor. Ancak Merkezde değil merkeze ile kıble dağı arası 88 km mesafe var. Kıble dağı Rize’nin Güneysu ilçesine bağlıdır. 1.130 rakımlı dağın tepesine 1800 lü yıllarda ilk inşası yapılmış Ancak aradan geçen zamanda ahşap olan inşa tahribata uğramış ve acilen bakıma ihtiyaç duymuş.

Ege'nin hamsisindeki cami nerede nasıl gidilir resim 1

O zaman belli başlı orijinal dokusu korunarak yapılmış ama yıllar caminin inşaatının yıpranmasından dolayı etkilemiştir. 2013 yılında yeniden orijinale uygun tarihi dokusu korunarak görkemli bir cami yapıldı. Bir buçuk yıllık çalışmadan sonra 2015 yılında hizmete açıldı. Görüntülere bakıldığını araba ile gidilemeyeceği gözükse de araba ile Kıble dağı Camiye gidip gezebilirsiniz. 

Ege’nin Hamsisi 2. Bölüm Fragmanı

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu