Erkenci Kuş

Erkenci Kuş Galapagos Nerede? (Sanem’in Yaşamak İstediği Yer) Albatros Kuşu Nasıl Bir Tür?

Erkenci Kuş dizisinde bahsedilen Galapagos Adalarını merak edenler için hazırladığımız yazımızda ayrıca Sanem’in bahsettiği Albatros Kuşu hakkında da bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Erkenci Kuş Dizisinde Bahsedilen Galapagos Adaları Nerede? Özelliği Ne?

Sanem2in en büyük hayali olan Galapagos neresi diye merak edenlerden biri olarak yazdığım bu yazıda sizlere de umarım güzel bilgiler ulaştırmayı başarırım. Bildiğiniz gibi Sanem hep Galapagos’ta yaşayıp burada yazar olmak istiyor. Bakalım Galapagos neresiymiş? Hemen ardından da Erkenci Kuş Albatros Kuşu hakkında bilgiler sizlerle. İşte detaylar.

Colon Adaları adıyla bilenen diğer adı Galapagos Adaları olan adalar Ekvator’da bulunan adalardandır. Büyük Okyanus’un hemen doğusunda yer alan bu adalar Ekvador Cumhuriyetine bağlıdır. Toplam 14 büyük ada, 8 de küçük adadan oluşan Galapagos Adalarında ayrıca 40 tane de minik adacık bulunmaktadır. Merkezi ise büyük adalardan olan San Cristobal’da bulunan Puerto Baquerizo. 1535 yılında bir piskopas tarafından bulunan adalar 1832 yılında Ekvador Cumhuriyetine bağlanmıştır. Bu adalar İspanyanın egemenliğindedir. 

1835 yılında adalara gelen meşhur Darwin Teorisi kuramcısı Charles Darwin bu adalara gelip teorisine esin kaynağı olan gözlemlerde bulunmuştur. Halen de doğabilimciler bu adalara gidip çevre incelemelerinde bulunmaktadır. Bu bölge yanardağ patlaması sonucu oluşmuş, oldukça yeşil ve pek çok türe sahiplik eden alanlara sahiptir. Lav katmanlarıyla oluşmuş olan Galapagos Adaları barındırdığı türlerin korunması amacıyla 1959 senesinde Ulusal Park haline getirilmiştir. Hatta Unesco bu adaları gerçekten önemsediğini göstermek amacıyla Dünya Miras Listesi’ne eklemiştir. 

Erkenci Kuş Albatros Kuşu Nasıl Bir Kuş? Özelliği Ne?

Albatros Kuşunun özelliklerine bakacak olursak Albatros kuşları eşine en sadık kuşlardandır. En uzun kanat genişliği ile meşhur olan bu kuş türü su üzerinde uyur. Kıyıya çıktıklarında ise ya yumurtlamak ya da kuluçkaya yatmak içindir. Yılda bir kez yumurtlayan albatros kuşlarının kanatları 4 metre bile olabiliyor. Oldukça güzel de bir hikayesi var, işte o hikaye.Erkenci Kuş Dizi Kapak resmi

Alabatros Kuşunun hikayesi: Alabatros kuşları biraz önce de söylediğimiz gibi oldukça sadık kuşlardır. Eşini buluna kadar özgürce uçan bu kuşlar eşini bulduktan sonra hayatlarının sonuna kadar o eşe sadık kalırlar. Dişi kuş yılda bir kez yumurtlar ve kuluçka döneminde de dönüşümlü olarak kuluçkaya yatarlar. 

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

6 Yorum

  1. Ayy ne kadar güzelll bir yer bende orada yaşamak isterim bu arada dizi efsooo bir dizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu