Gelinim Mutfakta

Gelinim Mutfakta 21 Haziran Perşembe En Yüksek Puanı Kim Aldı? Kaynanalar Gelinlere Kaç Puan Verdi?

21 Haziran Gelinim Mutfakta günün birincisi kim olduğunu, günün yemeğinin adı ve tarifi ile bu yemeğe kaynanaların verdiği puanları kolaylıkla bulabileceğiniz bir yazı hazırladık. 

Gelinim Mutfakta 21 Haziran Günün Birincisi Ve Perşembe Gününün Yemeği

Kanal d ekranlarında 21 haziran perşembe günü 74. bölümü ile ekrana gelecek olan bölümünde hangi yemek yapılacak malzeme listesi ne? Bu yemeği gelinler yapabilecek mi? Kaynanalar ise buna kaç puan verecek? Bu sorulara cevap verirken haftalık puanlama da beş altına kim daha yakın onu açıklayacağız.

Bu hafta Başak aldığı daha doğrusu kaynanası Hanife hanımın kendi gelini Başak’ın tabağını 1 defa bulmasından dolayı şu an haftalık puan tablosunda en geriden takip etmektedir. Geçtiğimiz hafta da en geriden gelse de son iki gün inanılmaz bir atak yaparak neredeyse altınları alabilecek kadar yaklaşsa da altınları Özlem’e kaptırmış bir puanla da Hatice kaçırmıştı. [pembebuton]Gelinim Mutfakta 21 Eylül 2108 Cuma[/pembebuton] günün birincisi kim olduğunu ve kim bilezikleri aldığını görmek için tıklayınız.

Bu hafta perşembe günü yani bu gün Hanife hanım ne yapıp edip kendi gelinin tabağını bulması gerekiyor. Aksi takdirde Başak için tehlike çanları çalmaya başladı. Dün yazdığımız konumuzda kimin gitmesini istiyorsunuz dediğimizde yapılan yorumlardan %95’i Başak’ı istemediğini ve gitmesini istedi.

Bakalım Başak son anda bir hamle yapacak mı? 21 haziran gelinim mutfakta günün yemeği sır gibi saklansa da dizicenter günün yemeğine ulaştı. Perşembe günü kıymalı yaprak sarma yapılacak. Şimdi sizlere oturmaların ve altın günlerinin vaz geçilmez milli yemeğimiz olan kıymalı yaprak sarması malzeme listesini vereceğiz. 21 haziran perşembe gelinim mutfakta günün birincisi belirleyecek olan günün yemeği ve malzeme listesine geçelim. 

21 Haziran Gelinim Mutfakta Günün Yemeği Kıymalı Yaprak Sarma Malzeme Listesi

Perşembe günü seçilen yemek aslında herkesin evinde yaptığı en azından bir kere denediği, altın günlerinin ve davetlerin vazgeçilmez dolması olan yaprak sarmasını yapacaklar. Şimdi elinin lezzetini konuşturmanın tam zamanı. Yapraklar aynı boy ince ince sarılacak ve iç malzemesi ne kuru ne de çok yağlı olacak. Bu ayarı verebilecek elinin lezzetine güvenen gelinler bu gün yemek konusunda çok şanslı olduğunu düşünmekteyim.

Bu konuda en şanslı olan ege bölgesi ve Karadeniz bölgesi yaprak sarmasını çok daha iyi yaptığını sebebi ise bulunduğu bölgede yaprak sarmasının ana malzemesi olan üzüm yaprağını tokat ve Karadeniz bölgesi ile İzmir civarında çok meşhur olduğunu hata ve hatta Yunanistan’a kadar sıçrayan yaprak sarmasını Yunanistan kendi milli yemeği olduğunu konusunda uluslar arası tescil kuruluşuna başvuruda bulundu.

İç Anadolu bölgesine bu kültür sıçramış hatta bunun üzerine türküler bile yazılmıştır. Örnek verecek olursak Gesi bağları türküsü Kayseri civarında ne kadar çok üzüm bağlarının olduğunu da anlamaktayız. Yaprak sarmasını her bölge kendisine göre usuller ile yapmaktadır. Bakalım gelinim mutfakta 21 haziran puanlamasına bu bölgeler arasındaki farklılıktan dolayı gelinlerin yaptığı sarmayı kaynanalar beğenip nasıl not verecek. Şimdi sizlere yaprak sarmasının malzemesini verelim.

 • Asma Yaprağı 250 gr (Salamura veya taze)
 • 300 gr orta yağlı kıyma
 • 1 adet büyük boy soğan
 • 1 çay bardağı pirinç
 • 1 çorba kaşığı domates salçası
 • Maydanoz 
 • tuz 
 • karabiber

Pişirmek için

 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
 • 1 adet domates rendesi
 • 1 çorba kaşığı domates rendesi
 • 1 çay kaşığı tuz
 • Üzerini kapatacak kadar Su (2 su bardağı tercihen)

Servis Yapmak İçin

 • Yoğurt

Başak köprüden önceki son çıkış misali malzeme listesini ve gramajlarını pür dikkat not aldı. Aynı şekilde şu an haftalık puan tablosunda Özlem ile Hatice 39’ar puanla eşit seviyedeler. İkisi de bu gün bir birlerine fark atmak için tüm hünerlerini konuşturacaklar.

Günün yemeği açıklandıktan sonra Fatih Ürek, kaynanalar ile gelinler sarmanın nasıl yapılacağı konusunda 90 saniyelik süre verdikten sonra kaynanalar her zamanki gibi izleme odasının yolunu tutarken gelinlerde kısıtlı süre içerisinde zaten pişmesi bile uzun zaman alan yaprak sarmasını bir an evvel yapmaya koyuldular. Bu gün Nurten hanım her an dikkatleri üzerine toplamak isteyen Başak’a artık susması için izleme odasından pankart açtı. Bu durumda Başak’ı susturmak yerine daha da çok konuşmasına sebep oldu. 

21 Haziran Perşembe Kaynanaların Yaprak Sarması İçin Verdiği Puanlar

Gelinim Mutfakta 21 haziran perşembe günü kaynanaların verdiği puanlara geçmeden önce bu gün en şanslı gelin her zaman ki gibi Başak olduğunu söyleyebilirim. Çünkü Hanife Hanim kesinlikle kendi gelininin kendi yöresine özgü yaprak sarmasını yemiştir. Diğer gelinlerden en şanssız olanı ise Elif ile Özlem olduğunu sebebi ise kaynanaları ile diğer gelinlere nazaran daha az vakit geçirdiklerinden, kaynanalar kendi gelinlerin tabaklarını bulmak istediklerinde çok da zorlanacakları çok açık bir şekilde gözükmektedir. Tabi bu yorumu basına yansıttıkları şekli ile yorumlamaktayım. Verilen süre tamamlandıktan sonra en heyecanlı kısım olan gelinim mutfakta 21 haziran puanlama aşamasına geçildi. Bakalım kim kaç puan aldı.

Gelinim Mutfakta Program kapak resmi

Gelinim Mutfakta 21 Haziran Perşembe Puanları

Kaynana Hülya’nın verdiği Puanlar
Hatice : 3 puan
Başak : 1 puan
Özlem : 2 puan
Elif : 5 puan ⇒  Hülya’nın Gelini

Kaynana Hüsniye’nin verdiği Puanlar
Hatice : 3 Puan ⇒ Hüsniye’nin Gelini
Başak :  5 Puan
Özlem : 1 Puan
Elif : 1 Puan

Kaynana Nurten’in verdiği Puan
Hatice : 2 Puan
Başak : 3  Puan
Özlem : 5 Puan ⇒  Nurten’in Gelini
Elif : 1 Puan

Kaynana Hanife’nin verdiği Puan
Hatice : 1 Puan
Başak :  5 Puan ⇒  Hanife’nin Gelini
Özlem : 2 Puan
Elif : 1 Puan

Kaynanaların verdiği puanlar çerçevesinde 21 haziran perşembe gelinim mutfakta günün birincisi Başak gelin oldu. Tüm gelinlerin aldığı puanları yarışmaya katılış sırasına göre verelim.  Hatice 9 puan, Başak 14 puan, Özlem 10 puan, Elif 8 puan aldı. Alınan bu puanlar çerçevesinde 18 Haziran – 22 Haziran haftasında altınları almaya hangi gelin daha yakın olduğunu, hangi gelinin ise bu hafta yarışmaya veda etmeye yakın olduğunu öğrenmek için alt kısımda toplam puanları verdik.

Hatice’nin Toplam Puanı = 48 puan
Başak’ın Toplam Puanı = 40 puan ⇒ Elenme Adayı
Özlem’in Toplam Puanı = 49 puan
Elif’in  Toplam Puanı = 42 puan

Gelinim Mutfakta 22 Haziran Final Fragmanı

 

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN! ;)

4 Yorum

 1. AYNEN HATİCE ORDA KALMAYI HAKKEDİYOR
  YENİ GELEN GELİN ELİF ÇOK İTİCİ
  ESKİLERİ GETİRSE FATİH YÜREK
  EMEL CANSU ELİF VE HATİCE BU DÖRTLÜ GÜZEL OLURDU
  SATAŞMALARI BİLE GÜZELDİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu