Gelinim Mutfakta

Gelinim Mutfakta Fıstıklı Kebap Yapılacak! (29 Eylül)

Fıstıklı Kebap Tarifi ve Malzeme Listesi

Gelinim Mutfakta Fıstıklı Kebap yapılacak. 29 Eylül Salı günü Kanal D ekranlarında yayınlanacak olan 542. bölümünde yarışmacılar Fıstıklı Kebap yapacaklar. Bizler de Fıstıklı kebap nasıl yapıldığını malzeme listesini verdikten sonra video olarak anlatacağız.

=> Gelinim Mutfakta Harem Güveci (5 Ekim) tarifi ve malzeme listesi için tıklayınız.

Gaziantep yöresinde yapılan ve kısa sürede ülkenin her yerinde yapılmaya başlanan bu lezzetin en büyük özelliği et ile kuruyemişi bir araya getirmesidir. Osmanlı mutfağında fıstıkla etin pilavla dansına şahit olduk. Şimdi kor etin altında fıstıkla etin muazzam lezzetini deneyimleyeceğiz.

=> Gelinim Mutfakta İçli Köfte (30 Eylül) tarifi ve malzeme listesi için tıklayınız.

 

Gelinim Mutfakta Fıstıklı Kebap resmi

Bu yazımızda 29 Eylül Salı Gelinim Mutfakta Fıstıklı Kebap malzeme listesini hemen alt kısımda verip yazının sonunda ise videolu tarifi sizleri bekliyor.

=> Gelinim Mutfakta 29 Eylül Salı Puan durumu sonucunu görebilmek için tıklayınız.

Gelinim Mutfakta Fıstıklı Kebap Listesi

Fıstıklı Kebap Malzemeleri Gelinim Mutfakta

  • 250 gram kuzu döş kıyma
  • 250 gram dana döş kıyma
  • 50 gram Antep fıstığı içi
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 2 çay kaşığı kaşığı pul biber

Servis için;

  • 2 adet kuru soğan
  • 1 tutam sumak
  • 1/4 bağ maydanoz
  • 6 adet lavaş

Hazırlama süresi yaklaşık olarak yarım saat olan bu lezzet son zamanlar da Gaziantep yöresinde yapılmaya başlandı. Antep’in hem fıstığı hem de kebabı meşhur olunca, bu iki lezzeti harika tarifle birleştirenler sonuçların çok iyi olduğunu fark etti.

Fıstıklı Kebap Gelinim Mutfakta günün yemeği (29 Eylül)

Bugün bu lezzeti yarışma programında yarışmacı gelinler de yapacak. Özelikle yarışmacılar arasında Zeynep Kalyon Gökçe Kebap konusunda kendisine çok güveniyor. Bakalım günün sonunda kaynanalardan en yüksek puanı alacak mı? Hep birlikte göreceğiz. Gelinim Mutfakta Puanları ile Puan durumu Resim 1

Gelinim Mutfakta Fıstıklı Kebap püf noktası => Kebabın kalınlığı yatay olmalı ve kor ateşe konmalı ki etin içindeki su içeriye hapsolmalı. bu sayede kuru olmayan ve lezzetli bir kebap ortaya çıksın.

29 Eylül Gelinim Mutfakta Fıstıklı Kebap Yapılışı

29 Eylül Salı günü Gelinim Mutfakta yarışmasında Fıstıklı Kebap yemeğinin yapımı için alt kısımda video eklenmiştir. Bu videoyu izleyip harika Fıstıklı Kebap yapabilirsiniz.

DEVAMINI OKU

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN! ;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu