Diriliş Ertuğrul

Gündoğdu Diriliş Ertuğrul’a Dönecek Mi? Kaan Taşaner Diziye Geri Gelecek Mi?

Gündoğdu Diriliş Ertuğrul’a dönecek mi? Sorusunun tam da sorulma zamanı olduğunu düşünüyorum. Eskiler bir bir gelmeye başladı. Önce Sungur Tekin’in gelmesi, ardından Noyan’ın gelecek olması, izleyenlerin akıllarına Gündoğdu Diriliş’e gelecek mi? sorusu gelmeye başladı. Biz de bu konuyu derinlemesine araştırdık. Gelin hep birlikte bu makaleye göz atalım.

Gündoğdu Kayı Obasına Gelecek Mi?

Gündoğdu Diriliş Ertuğrul’a dönecek mi? Soruyu cevaplayabilmek için hem tarih bilgisine hem de güncel haberleri yakından takip etmek gerekiyor. Diriliş Ertuğrul dizisi her ne kadar tarihten kopsa da ana hatları ile yine tarihe benzerlik göstermeye devam ediyor. Ertuğrul bey devlet içinde yuvalanmış düşmandan daha tehlikeli hain Emir Saadettin’in foyasını ortaya çıkarmış ve Sultan Gıyaseddin’in verdiği ferman ile Emir Saadettin’in kellesini almıştı. Sultan Gıyaseddin, babası Alaaddin Keykubat’ın son fermanında Ertuğrul beye Söğüt’ü vermiş ve Selçuklu Devletinin Bizans sınırını güvence altına almak istemiştir. Lakin gelişen olaylar nedeni ile Kayı obasının Söğüt’e yerleşmesi biraz zaman aldı.

Emir Saadettin’in hainliğinin ortaya çıkarılıp kellesi alındıktan sonra Gıyaseddin şimdi gönül rahatlığı ile Söğüt’e yerleşebileceklerini söyledikten sonra Dizinin set ekibinde hummalı bir çalışma başladı. Geçen hafta setin çekimlerinin yapılacağı plato tam olarak faaliyete geçmediği için yeni bölüm yayınlanmamıştı. Bu hafta yeni bölüm fragmanın verilmesi ile öldü bilinen Noyan’ın yılar içerisinde sağlığına kavuşmakla kalmayıp Moğol ordusunun Anadolu’ya yapılan orduların en tepesine yerleşmiştir. Bu haber çok geçmeden Ertuğrul beye de gelince Ertuğrul bey Noyan ne yapıp edip Kayı obasının peşine düşecektir diyerek yakında büyük savaşın meydana geleceğinin habercisi olur. Gündoğdu Diriliş Ertuğrul’a dönecek mi? sorusuna cevap aramaya devam ediyoruz. 

Gündoğdu Diriliş Ertuğrul’a Ne Zaman Gelecek?

Moğol cephesinde ise Noyan, defalarca kılıç darbeleri ölmek üzere bırakılan hatta öldü sanılarak bırakılan Noyan’ı askerleri bulup sağlığına kavuşturduktan sonra Moğol hükümdarının da desteğini alıp Anadolu’ya akın akın sefer düzenler. Moğol ordusunun kalabalık ve acımasız olması Selçuklu devletini zora sokar. Tam da burada Ertuğrul bey ağabeylerinden ayrılıp yönünü batıya çevirdiğinde kendisi ile gelmeyen Sungur Tekin ve Gündoğdu ağabeyi ile birleşip Noyan’a karşı birlik olup kendilerini bu beladan kurtarmak isterken Noyan senaryo gereği Kayı obasından geriye kalanların büyük bir kısmını katliam yapacak. Bu katliamda Gündoğdu da şehit olacak. Yani sözün özü Gündoğdu Diriliş’e gelecek mi?  Gündoğdu karakteri Diriliş Ertuğrul dizine dahil olmayacağını söyleyebiliriz. 

Gündoğdu Diriliş Ertuğrul'a Dönecek Mi (Kaan Taşaner)

Çünkü; dikkat ederseniz Diriliş Yapımcı ve senaristi Mehmet beyin diğer projesi olan Mehmet Kult’ül Amare dizisinde Süleyman Askeri karakterini canlandıran Kaan Taşaner baş rolü paylaşmasına rağmen diziden ayrıldı. Bu ayrılığın sebebi  kimilerine göre anlaşmazlık kimisine göre ise senaryo gereği öldüğü söylendi. Bizler bu tartışmanın içerisine girmeden çıkardığımız sonuç Kaan Taşaner Diriliş kadrosunu katılacağını düşünmüyorum. Gerçek tarihte Noyan, Anadolu da katliamlar yapmıştı. Gündoğdu Diriliş’e gelecek mi? diye soran ve bunu merakla bekleyenlere sanırım iyi haber veremeyeceğiz. Senarist tarihe uygun bir senaryo yazdıysa Kaan bey Diriliş kadrosuna gelmeyeceğini düşünüyorum.  Bu sonucu gerek dizinin fragmanından gerekse dizi oyuncularının sosyal medya araştırmasından çıkarılan bir sonuç olduğunu söyleyebilirim.

Ertuğrul Bey ağabeylerinden Nasıl Ayrılmıştı?

Ertuğ Bey kendisi gibi savaştan korkmayan ve hedefleri doğrultusunda gelenlerle beraber obanın belli bir kısmı ile beraber ayrılırken yaptığı o duygulu konuşmayı bir kez daha izleyelim. 

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu