Mehmed Bir Cihan Fatihi

Mehmed Bir Cihan Fatihi, Çandarlı Halil Paşa’yı Kim Canlandırıyor?

Kanal D ekranlarında 20 Mart Salı günü başlaması beklenen Mehmed Dizisinde Çandarlı Halil Paşa’yı kim canlandırıyor? Gerçek adı Ne? Daha Önce hangi dizide oynadı? Oyuncunun yaşı, boyu anlayacağınız tüm ayrıntıyı bu yazımızda bulabilirsiniz.

Çandarlı Halil Paşa’yı Kim Oynuyor?

Kanal D’nin büyük bütçeli dizisi Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisindeki oyuncuları ve oynadığı karakterleri sizlere tanıtmaya devam ediyoruz. Dizi halen yakın zamanda başlayacağı yazsa da bir çok kaynak Salı günü yani 20 Mart tarihinde Kanal D ekranlarında olacağını söylemekte. Bizde merakla bu diziyi beklemekteyiz. Dizinin baş rolünde oynayan ve Çandarlı Halil Paşa’yı‘i canlandıracak olan oyuncu Çetin Tekindor‘dur. Temmuz 1945 yılında hayata gözlerini açan usta oyuncu 1970 yılında Baskent’te bulunan Ankara Devlet Konservatuvarı tiyatro bölümünden mezun oldu. Okuldan sonra hemen tiyatro ile ilgilenmeye başladı. İlk oynadığı oyunda 4. Murat oyunu oldu.  Ayrıca tiyatro dışında seslendirme sanatı ile de ilgilendi. Halen bir çok reklam ve çizgi filmde usta oyuncunun sesini duymaktayız.

Mehmed Bir Cihan Fatihi Çandarlı Resmi 1

Hacettepe Üniversitesinde ve Bilkent Üniversitesinde Diksiyon verdi verdi.  Dizi ve film sektöründe kendisinden önce sesi girdi. 1983 yılında “Küçük ağa” dizisinde “Mehmet Reşit” karakteri ile dahil oldu. Sinema sektörüne de bir yıl sonra 1984 yılında “Yavrularım” adlı sinema filminde “Cemal Kaya” karakterine hayat vermesi ile ilk adımı atmış oldu. Eski nesil belki ilk filmlerinden itibaren usta oyuncuyu tanısa da şimdiki yeni nesil 1999 yılında ekranlara gelen “Yılan Hikayesi” adlı dizide  “Sinan” karakterine hayat vermesi ile tanınır. Benim açımdan usta oyuncunun oynadığı ve sinema tarihine kazınan o muhteşem repliğin geçtiği “Babam ve oğlum” sinema filminde “Gitme diyeydim. Kal diyeydim. Sarılaydım Ona” repliği hala hafızalarda yerini korumaktadır. Son zamanlarda ise yani 2007 yılında ise “Asi” dizisindeki “İhsan Kuzucuoğlu” karakterini canlandırmıştı. 2012-2014 yılları arasında ise “Karadayı” dizisinde yine boş rolde oynayan ve “Nazif Kara” karakterini canlandırmıştı. 

Mehmed Bir Cihan Fatihi Çandarlı Resmi

Çetin bey sadece saydığım dizi veya filmlerde değil bir çok dizi film ve tiyatroda görev almıştır. Oynadığı rolü yaşayarak oyması kendisi ile beraber meslektaşlarına yaşayan bir örnek olmaktadır. Tüm ömrünü oyunculuğa adayan Çetin Tekindor, 2003 yılında 15. Ankara Film Festivalinde en iyi erkek oyuncu ödülünü almıştır. 2004 yılında ise 9. Sadri Alışık ödüllerinde en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü aldı. 2005 yılında 27. Siyad Türk Sineması ödülleri en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı. Birler bir kaç ödülü yazdık. Usta oyuncuya verilen ödüller sadece bunlarla sınırlı değildir. 

 

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu