Mehmed Bir Cihan Fatihi

Mehmed Bir Cihan Fatihi İmparator Konstantin Kimdir? Oyuncunun Gerçek Adı Ne?

Kanal D nin büyük bütçeli dizisi olan Mehmet Bir Cihan Fatihi dizisi 20 Mart Salı günü ilk yayınına başlayacak. Dizide  Bizans İmparatoru (İmparator Kosnstantin) karakterini oynayan oyuncu kim? Daha önce hangi dizide oyna bu ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

İmparator Kosnstantin Kim? Tarihte Varmıydı? Nasıl Öldü?

Kanal D ekranlarında 20 Mart salı günü izleyici karşısına çıkacak. Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinde Bizans İmparatoru Konstantin İstanbul ve çevresine surlar içerisinde kalan alana hakim olan padişahı izleyeceğiz. Peki gerçekte öyle biri var mıydı? Bizler her ne kadar Kostantin diye söylesek de gerçek adının yazılışı Costantin’dir. M.S 280 yılında Şimdiki adı Sırbistan olan ülkenin Niş şehrinde dünyaya geldi. Constantin, küçük yaştan itibaren askeri eğitim ile yetiştirildi. Çocukluk ve gençlik yılları Tuna ve Ren bölgesinde geçti.

Mehmed Bir Cihan Fatihi Bizans İmparatoru Resmi 1

Gençlik yıllarında Roma imparatorluğu yıkım sürecine girmişti. İmparatorluğu yeniden canlandırmak için Neo Roma bugünkü adı ile Sultan Ahmed Meydanı olan yerde Divan yolu oluşturdu. Yani İmparator Konstantin tarihte yaşamıştır. Ancak M.s 280-320 yılları arasında varlığını sürdürmüştür. Bundan sonra gelen her padişah Kostantin olarak anılmaya başlandı. 1. Kostantin’in hayatını bahsettik. Peki Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fetih ettiğinde Bizans İmparatoru kimdi derseniz. Bizans’ın başında 11. Konstantin bulunmaktaydı. İmparatorun adı Paleologos’dur. Muhtemelen dizideki kast edilen ve hayatından kesitler izleyeceğimiz kişi olacaktır. 

Mehmed Bir Cihan Fatihi Dizisinde 11. Konstantin’i Kim Canlandırıyor?

Hiç şüphe yok ki Fatih Sultan Mehmet karakteri karşısında onun kadar olmasa da zeki bir padişah vardı. Ancak Fatih Sultan Mehmed’in hiç akla gelmeyen savaş taktikleri ile karşısındaki Bizans İmparatorunu alt etmiş. Dünya tarihinde ise Bir çağı kapatıp diğer çağı açan olayı gerçekleştirmiştir. Hem ülkemiz hemde dünya tarihini ilgilendiren tarihimizi anlatacak olan Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinde Bizans İmparatorluğunun başında 11. Konstantin’i (İmparator Kostantin) canlandıracak olan oyuncu Ertan Saban’dır.

Mehmed Bir Cihan Fatihi Bizans İmparatoru Resmi 2

Aralık 1977 tarihinde Makedonya’nın Üsküp şehrinde hayata gözlerini açmıştır. Oyunculuk üzerine doğduğu ülke de devlet konservatuvarı tiyatro alanında eğitim almıştır. Kardeşi ile birlikte Makedonya’da Türk tiyatrolarında görev almıştır. TV karşısına 2003 yılında “Sultan Makamı” dizisinde “Palyaço Refik” karakterine hayat vermesi ile televizyon serüvenine başlamış oldu. 2004 yılında Azize dizisinde “Levent”, 2005 yılında “Savcının karısı” dizisinde “Dursun”, 2007 yılında yayınlanan ve üç yıl süren “Elveda Rumeli” dizisinde hem cast sorumsu oldu hemde “Aleks” karakterine hayat vermiş ve dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Ülke çapında tanınması dönemin en meşhur dizilerinden olan “Kurtlar Vadisi Pusu”  dizinin başından belli merak edilen bir karakter olan “Gölge” karakterine hayat vermesi ile Ertan Saban’ı yıldızı parlamıştır. Bunun dışında 2012 yılında TRT 1 de yayınlanan “Sakarya Fırat” dizisindeki “Teo” karakterini canlandırdığını da unutmamak gerek. Oyuncuya başarılar dileriz.  

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu