Mehmed Bir Cihan Fatihi

Mehmed Bir Cihan Fatihi Ne Zaman Başlayacak? Hangi Gün Yayınlanacak?

Kalan D ekranlarında büyük bütçe ile hazırlanan Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinin ne zaman başlayacağı ve konu olarak neyi anlattı şimdiden merak konusu oldu. Bizde sizlere dizinin hangi tarihte ve hangi gün yayınlanacağını, çekimlerin nerede yapıldığını hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Mehmed Bir Cihan Fatihi Konusu Ne?

Kanal D ekranlarında çok yakın zamanda başlayacak olan Mehmed Bir Cihan Fatihi  dizisinin konusu bir çok kişi tarafından merak ediliyor. Zira Fatih Sultan Mehmed’in yaşamını konu hakkında Muhteşem Yüzyıl dizisi çekilmiş ve Fatih Sultan Mehmet’in saray yaşantısı ve sarayda olan entrikaları konu edilmişti. Kanal D’de yayınlanacak dizi, yine saray içindeki entrikaları ve harem mevzularından bahsederse dizinin uzun ömürlü olamayacağı çok açık. Ancak verilen fragmanlarda Osmanlı Padişahı II. Mehmed’in hem savaş sahneleri hem de saray içerisindeki entrikalar ile ekranlara geleceğinin sinyalini vermiş oldu. Ancak bu sadece bir kaç bölümde geçerli bir durum ise yine söylüyorum dizi başarısız olacaktır. Nasıl ki Diriliş Ertuğrul dizisi hem savaş hem de oba yönetiminde söz söylemek adına yaşanan türlü türlü oyunları gündeme alıp başarılı oldu ise Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisi de aynı yolu izleyeceğini düşünmekteyim. Çünkü bu proje, çok maliyetli olduğu açık. Bu yüzden izleyicinin Muhteşem Yüzyıl dizisi hakkında yaptığı eleştirileri kesinlikle dikkate aldıklarına eminim. O yüzden daha dizi başlamadan bir çok değişiklik yapıldı. Dizi yayına girmeden devamlı haberlerini duyduk.

Mehmed Bir Cihan Fatihi dizi Kapak Resmi

Dizi Fatih Sultan Mehmed’in hayatını çocukluk anılarından bir kaç kesit ile başlayıp zaman hızla akıp 20’li yaşlara geldiğinden itibaren anlatmaya başlayacak. Babası Sultan Murat, oğlu Alaaddin’in vefatından sonra ülke yönetimini çok küçük yaşta olan oğlu Fatih Sultan Mehmet’e bırakır. Ancak ülke çapında çocuk yaşta bir sultanın duyulması ile düşmanların saldırmasından endişe ederek babasını aynen şu sözlerle göreve çağırır. “Devletli babam, eğer siz sultan iseniz vazifeniz üzere bu ordunun başına geçiniz. Yok eğer ben sultan isem emrediyorum. Ordunun başına geçiniz.” Bu sözleri ile babasını yeniden tahta getirir. Babası Murat, Fatih’in 20’li yaşlara gelene kadar yeniden tahta geçer. Çandarlı Halil Paşa ise ülkeyi kendi elleri ile yönetmek için küçük yaşta tahta geçirmiş. Ancak yaşı küçük ama aklı büyük olan Fatih Sultan Mehmet tahtı tekrar babasına bırakmıştır.

Mehmed Bir Cihan Fatihi Ne Zaman Başlayacak Hangi Gün

Babasından sonra tekrar tahta geldiğinde Çandarlı Halil Paşa ile de büyük mücadele verecek. Belki de önünde en büyük engel olan ve Yeniçeri ocağını sultana karşı örgütleyen ama Fatih Sultan bu kalkışmayı da engelleyip orduyu bir ve diri tutmayı başarmıştır. Bu sırada Bizans İmparatorluğu, İstanbul çevresinde sıkışıp kalmıştır. Bu zamana kadar yapılan kuşatmalar hep hüsran ile sonuçlanmıştır. Fatih sultan Mehmet bu başarısızlıkları çok iyi analiz etmiş ve Bizans’a Haçlı ordusundan yardımların gelmesini engelleyerek balkan yolunu kapatmıştır. Ancak şehrin kalın surlarını delecek veya aşabilecek bir teknoloji daha gelişmemiştir. Fatih Sultan Mehmet hem buna çözüm üretmiş hem de aşılmaz dedikleri Bizans İmparatorluğunu 53 günde fethetme başarısı göstermiştir. Olaylar bundan sonra da Çandarlı Halil Paşanın ülkeyi geriye götürmek için yaptığı hamlelere,Sultan’ın  hamlelerine doğru dönecek. Bizleri her bölümde maceraya atacak harika bir dizi olacağına inanıyorum. 

Mehmed Bir Cihan Fatihi Başlama Tarihi

Kanal D ekranlarında merakla beklenen Mehmed Bir Cihan Fatihi  dizisinin ne zaman başlayacağı konusunda kanal yetkilileri henüz bir açıklama yapmasa da sosyal medya da bazı haber sitelerinde 20 Mart Salı günü ekranlara geleceği konuşulmaktadır. Ancak şu konuda açıklık getirmek gerekir. Dizi Salı günü yayınlanacağı kesinlik kazandı. Çünkü Daha önce kanal D de Salı günü “Kızlarım İçin” dizisi bu hafta final yaptı.

Mehmed Bir Cihan Fatihi 1. Bölüm Resmi 1

Haftaya yayın akışına baktığımızda şu an için “Mandıra Filozofu” sinema filmi yayınlanacak. Bir sonraki hafta olan 13 Mart tarihinde ise %99 ihtimalle yayınlanacaktır. Peki  %1  oranındaki risk nedir derseniz. Dizinin eski tarihi anlatıyor olmasından kaynaklı çekimlerde yanlış bir görüntü olmasın diye detaylı olarak her karesine dikkat ediliyor. Mesela bir çekimde havada geçen uçağın olması dizisinin inandırıcılığının kaybolmasına ve bütün emeklerinin çöp olmasına yol açacağından her bir kare dikkatle inceleniyor. Çekimlerin yapıldığı yer ise savaş sahnelerin çekildiği yer özel oluşturulmuş platoda yapılırken Saray çekimleri ise bazen eski tarihi mekanları kullanacak bazende kendi kurdukları özel yerlerde çekilecek. 

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu