Mehmed Bir Cihan Fatihi

Mehmet Bir Cihan Fatihi Akşemseddin Kimdir? Oyuncunun Gerçek Adı Ne?

Kanal D ekranlarına 27 Mart Salı günü Mehmet Bir Cihan Fatihi dizisi ikinci bölümü geldi. Dizide önce Metin Akpınar’ın oynayacağı söylenmiş ancak haberin yalan olduğu ortaya çıkmıştı. Mehmet Bir Cihan Fatihi Akşemseddin kim? Mehmet Akşemseddin’in gerçek adı ne?  Daha önce hangi dizilerde yer aldı? Bu soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Mehmet Bir Cihan Fatihi Akşemseddin Kimdir?

Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisine 27 tarihinde yayınlanan 2. bölümünde diziye dahil olan Akşemseddin karakteri diziye dahil oldu. Önce Akşemseddin Osmanlı tarihinde ne zaman yaşayıp öldüğünü anlatalım ardından oyuncunun gerçek adını sizler ile paylaşacağız. Dini yönden eğitim konusunda oldukça önemli bir merkezde yani Şam’da 1290 tarihinde hayata gözlerini açmıştır. Tam adı Şehy Muhammed Şemsettin Bin Hamza’dır. Osmanlı devletinde Akşemseddin olarak bilinir. Çocuk yaşta babası ile birlikte Samsun’a yerleşmiştir. Ankara da bulunan Hacı Bayram Veli’nin öğrencilerindendir.

Mehmet Bir Cihan Fatihi Akşemsettin (Akşemseddin) Resmi 1

Kendisi Hacı Bayram’dan İslam üzerine eğitim almıştır. Kendisini yetiştirdikten sonra Şehzade II. Mehmet’in İslam üzerine yetiştiren hocasıdır. Onun sözleri ıı. Mehmed için çok önemlidir. Fiziksel yapısında saçları ve sakalları genç yaşta beyazlamasından dolayı Akşeyh lakabı ile anılmaya başlanmıştır. Tıp, astroloji ve matematik dalında dönemin ünlü bilim adamlarından oldu. Osmancık’ta müderris olup adını tüm ülkeye duyurdu. Mehmet Bir Cihan Fatihi Akşemseddin’in gerçek adı ne?

Mehmet Bir Cihan Fatihi Akşemseddin’in Gerçek Adı Ne?

Mehmet bir cihan Fatihi dizisinin ikinci bölümü ile diziye dahil olan Fatih dizisinde Akşemseddin’i kim canlandırıyor? Bu soru sosyal medya da merak konusu oldu. Aslında oyuncunun kafasındaki sarık olmasa bir çoğumuzun tanıyacağına eminim. Mehmet dizisinde Akşemseddin’i Mehmet Atay canlandırmaktadır. Ocak 1957 yılında Başkentte hayata gözlerini açan Mehmet Atay oğlak burcudur. Oyunculuk üzerine “Ankara Devlet Tiyatrosu” bölümünü tamamlamıştır.  Televizyon dünyasına 1981 yılında “Şahin Tepesi” adlı TV dizisindeki “Robert” adlı karakteri seslendirmesi ile başlar.

Mehmet Bir Cihan Fatihi Akşemsettin (Akşemseddin) Resmi 2

Mehmet bey 1999 yılına kadar sırası ile “Babasının oğlu”, “Küçük Ağa”, “Sahibini arayan Madalya” ve son olarak “Rahmete açılan Kapı” yapımlarında kendisini göremesek de sesi ile yer almıştır. Fiziksel olarak ilk kez TV karşısına 2000 yılında “Bizim Evin Halleri”  adlı dizide “Peyami” karakterini canlandırması ile tanışmış oldu. Arka Sokaklar dizisinde ise 2006 yılında Tevfik karakterini canlandırmış. Üç yıl aradan sonra aynı dizide Rıfat karakteri ile karşımıza çıkmıştır. Son zamanlarda ülke çapında tanınmasında önemli bir yere sahip olan 2014 yılında yayınlanan “Yılanların Öcü” dizisinde Fatma’nın amcası Hüsnü olarak karşımıza çıkmıştı. Mehmed Bir Cihan Fatihi Dizisine dahil olmadan evvel 2017 yılında “Badem Şekeri” Sinema filminde Muhtar Bahri’yi canlandırmıştı. Mehmet oyunculuğu dışında senaryo yazmış kimi samanda kendisi olmasa da sesi ile bir çok yapımda yer almıştır. 

Mehmet Atay Yılanların Öcü Dizisindeki Rolünden Küçük Bir Kesit

Mehmet Atay yılanların öcü dizisinde Fatma’nın amcası olarak onu koruyup kollamaktan öte ona etmediğini bırakmamış. Dizinin fanları ise bu duruma çok tepki göstermişti. Şimdi Hüsnü’nün o rolü ile alakalı küçük bir kesiti sizler ile paylaşıyoruz.

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu