Mehmed Bir Cihan Fatihi

Mehmet Bir Cihan Fatihi İshak Paşa Kimdir? Oyuncunun Gerçek Adı Ne?

Mehmet Bir Cihan Fatihi İshak Paşa karakteri oldukça dikkat çekti! Mehmet Bir Cihan Fatihi 10 Nisan Salı günü yayınlanacak olan bölümde dikkatleri üzerine çekecek olan İshak Paşa karakterine hayat veren oyuncunun gerçek adı ve bilgiler yazının devamında verilmiştir. 

İshak Paşa Kim? Osmanlı Tarihinde İshak Paşa?

Dizide İshak paşa baş vezir Çandarlı ile hareket eden ve baş vezirden ziyade kendi yerini korumaya çalışan devlet adamıdır. II: Murat tahtı bıraktıktan sonra yerine gelen toy bir delikanlı Mehmed’i tahtan indirip yerine II. Murat’ı getirmeden Çandarlı ile birlikte çok büyük etkisi ve müdahalesi olmuştur.

II. Murat öldükten sonra üç beylerini ve Daye hatunu da arkasına alıp Edirne’deki sarayın kapısına dayandığında Mehmed’in Sultanlığını kabul etmiştir. Ardından Mehmed kendilerini vezirlik makamında tutmayacağını zannederken kimseyi makamından etmemiştir. Bu durum karşısında Çandarlı Mehmet’in akıllandığını düşünse de İshak Paşa bir türlü buna inanmak istemez. Her an kellesi alınacak korkusu ile bir çok kez hata yapacaktır. Mehmet ise her şeyin bir zamanı olduğunu söyleyip hem Çandarlı Halil Paşa’ya hem de İshak Paşa’ya zaman tanımıştır. 

Diziler tarihlerden esinlenmekte. Ancak her karakterin tarihte olacağının da bir garantisini olmadığını söyleyerek Mehmed dizisinde İshak Paşa kim nasıl bir karakter ondan bahsettik. Şimdi Tarihte İshak Paşa Kim? Ondan bahsedelim. Dizdeki karakterin aksine gerçek tarihte İshak paşa iyi birisi olduğunu söyleyebilirim. Devşirme olan İshak, Yiğit beyi tarafından evlat olarak alındı.

İslam Enderunda eğitim gördü. Zeki başarılı ve terbiyeli olmasından dolayı II. Murat tahta geçmeden önce Hazineden sorumlu oldu. Buradaki başarısı sayesinde Bosna beyi olarak sultan tarafında gönderildi. Bosna ve çevresinde girdiği mücadelelerde başarılar elde etmesi sarayı ve sultanı memnun etti. II. Murat tahtı kendi isteği ile bıraktıktan sonra yanına arkadaş olarak İshak’ı istedi. Paşa da yanında gitti. II. Mehmed tahta 2. kez geçtiğinde Anadolu beyliklerinden sorumlu oldu.

İshak Paşa Kim Resim 1

Çandarlı’nın ölümünden sonra yeri getirildi. iki sene bu görevi yaptıktan sonra yerini Mahmut Paşa’ya bıraktı. on beş yıl sonra Mahmut Paşa veziri azamlıktan alınınca tekrar veziri azam oldu. Tam da bu tarihte baş kaldıran Anadolu beyliklerini bastırmakla görevlendirildi. İsyanı bastırmayı başardı. Aksaray’dan gelirken bir çok bölgenin sanatkarlarını şimdiki İstanbul’un Aksaray bölgesine getirdi. O tarihten sonra İstanbul’un o bölgesinin adı Aksaray olmuştur.  1487 yılında Selanik de vefat etmiştir. Fatih dizisinde İshak Paşa’yı kim canlandırıyor? 

İshak Paşa’nın Gerçek Adı Ne?

Dizi Bu hafta 4. bölümü ile  karşımıza gelecek. Dizinin oyuncularından olan İshak Paşa’yı Kaan Çakır canlandırmaktadır. Şubat 1977 yılında kültür başkentimiz olan İstanbul’da hayata gözlerini açan oyuncu kova burcudur. Oyunculuk üzerine “İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro” alanından başarı ile mezun olmuştur. Tiyatro oyunlarından sonra ilk kez kamera karşısına 1993 yılında “Hastane” dizisi ile bu sektöre giriş yapmıştır.

İshak Paşanın gerçek adı Resim 1

Oyuncu dikkatleri üzerine toplaması dönemin popüler dizilerinden olan “Kara Melek” adlı dizide Ertan karakteri ile 4 sezon oynamış ardında 1999 yılında yine dönemin popüler dizilerinden olan “Yılan Hikayesi” dizisinde “Kosta” karakteri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Ardından bir çok projede yer almayı başardı. Son zamanlarda “Böyle Bitmesin” dizisinde “Latif” karakteri ile iki sezon oynadı. Mehmet dizisine dahil olmadan son olarak oynadığı dizi 2016 yılında “Bodrum Masalı” dizisi olurken son oynadığı sinema filmi ise 2018 yılında “Dört Köşeli Üçgen” filminde rol aldı. 

Kaan Çakır’ın Sizlere Mesajı

Kaan Çakır beş yıl evvel bu dünya sadece bizlere ait olmadığını hayvanların da bu dünyada yaşama hakkı olduğunu  bizlere anlatıyor.

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu