Mehmed Bir Cihan Fatihi

Mehmet Bir Cihan Fatihi Şahabettin Paşa Kimdir? Oyuncunun Gerçek Adı Ne?

Mehmet Bir Cihan Fatihi 3 Nisan Salı nün 3. Bölümü ile Kanal D ekranlarına geldi. Bu hafta ilk bölümden itibaren dizide var olan Şahabettin Paşa Kim? Şahabettin Paşanın gerçek adı ne? Tarihte Şahabettin Paşa Kim? sorularını cevaplayacağız. 

Mehmet Bir Cihan Fatihi Şahabettin Paşa Kimdir?

Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisi reytinglerde beklediğini bulamasa da bence çok çok iyi yerleri hak ettiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Oyunculuk harika, kıyafetler tarihe mümkün olduğu kadar uyulmuş çekimler ve müzik muazzam ancak bence tek eleştirilebilecek yer Osmanlı kadınına yakışmayan göğüs dekolteli kıyafetlerini hiç yakıştıramadığımı söylemek isterim. Peygamber efendimizin (S.A.V) müjdelediği komutanın çevresinde gerçek de böyle açık seçik insanların olduğunu düşünmüyorum.

Dizi hakkında iki yönlü değerlendirdikten sonra ana konumuz olan Mehmet Bir Cihan Fatihi Şahabettin Paşa kim? Şahabettin Paşa tarih de var mıydı? Bu sorulara cevap vermeye  başlayalım. Tarihte Şahabettin paşa vardı. Devşirme konusunda güzel bir örnek olduğunu söyleyebilirim. Küçük yaştan itibaren yetiştirildikten sonra hadım olup harem ağalığı bile yapmıştır. Buradan sonra Beylerbeyi vazifesi ile yükselişine devam eden Şahabettin paşa Orhan Çelebi’nin çıkardığı isyanın bastırılmasında çok büyük mücadele vermiş. İsyanın bastırılmasını sağlamıştır. Daha yüksek makamlar beklerken emrindeki askerlerle birlikte Vazag kalesini almada başarısızlıkla sonuçlanınca bu vazifeden hemen alınmıştır.

şahabettin paşa kim Resmi 1

II. Murat zamanında bu görevleri yaptıktan sonra II. Mehmet ilk tahta geçtiğinde vezir olup eski görevine getirildi. Fatih Sultan Çandarlı’nın oyunları ile tahttan indikten sonra II. Murat ilk işlerden biri olarak tabi Çandarlı’nın girişimleri ile Şahabettin vezirlikten alınıp Şehzade Mehmet’in yanına Manisa’ya gitti. II. Mehmet’in 2. kez tahta çıktıktan sonra bir kez daha vezir olarak getirildi. Çandarlı Halil Paşanın çekimser ve korkak siyasetine Şahabettin paşa hep karşı çıkmıştır. Mehmet Bir Cihan Fatihi Şahabettin Paşayı kim canlandırıyor? Bu sorunun cevabı bir alt başlıkta sizleri bekliyor.

Mehmet Bir Cihan Fatihi Şahabettin Paşayı Kim Canlandırıyor?

Mehmet Bir Cihan Fatihi 3 Nisan Salı günü 3. bölümü ile ekrana geldi. Şehabettin Paşanın gerçek adı ne? Hangi oyuncu canlandırıyor? dizide Şahabettin Paşayı Burak Tamdoğan canlandırmaktadır. Ocak 1971 yılında Başkentte hayata gözlerini açan oyuncu  oğlak burcudur. Oyunculuk üzerine “Ankara Üniversitesi Tiyatro Bölümü” mezunudur. İlk kez kamera karşısına “Ferhunde Hanımlar” dizisinde bölüm oyuncusu olarak dizi kadrosuna katılmıştır. aradan yedi yıl geçtikten sonra “Bizim Evin Halleri” dizisinde yine bölüm oyuncusu olarak kendisini izleme fırsatı bulmuştuk. yine uzun bir aradan sonra 2004 yılında “Avrupa Yakası” dizisinin birinci sezonunda bölüm oyuncusu olarak dizi kadrosuna dahil olmuştu.

şahabettin paşanın gerçek adı ne Resmi 1

İlk sinema deneyimi ise “Beynelmilel” sinema filminde “Samet Üsteğmen” rolünü canlandırmıştı. Dikkatleri üzerine çekmesi 2007 yılında yayınlanan “Parmaklıklar Ardında” dizisinde “Osman Zeybek” karakteri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Yıldızının parlaması 2014 yılında “Kara Para Aşk” “Hüseyin” karakteri ile yıldızı parlamıştır. Mehmet Bir Cihan Fatihi dizisine dahil olmadan evvel son olarak 2017 yılında “Şansımı Seveyim” sinema filminde “Kör Hafız” rolünü başarı ile canlandırmıştır. 

Burak Tamdağan’ın Sesinden güzel Bir Şarkı Dinleme İster Misiniz?

Burak Tamdoğan oyunculuğu kadar sesine de güvenip ortaya koyduğu performans ile bunu sevenlerine göstermiştir. Gelin hep birlikte oyuncunun bu performansını dinleyelim.

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu