Mehmetçik Kut'ül Amare

Mehmetçik Kut’ül Amare Dizisi Konusu

Mehmetçik Kut’ül Amare dizisi konusu nedir? Mehmetçik Kut’ül Amare ne zaman başlayacak? Mehmetçik Kut’ül Amare nerede çekiliyor? Kut’ül Amare ne demektir? Bütün bu sorularınızın cevabı haberimizin devamında sizlerle…

mehmetçik kutül amare resmi 2

Mehmetçik Kut’ül Amare Konusu Ne?

TRT 1 ekranlarında 18 Ocak Perşembe günü yayınlanmaya başlayacak olan Mehmetçik Kut’ül Amare  dizisi iki yıl süren ummalı bir çalışmanın ürünü. TRT 1 ekranlarının sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul’un yapımcısı ve senaristi olan Mehmet Bozdağ’ın yeni dizisi Mehmetçik Kut’ül Amare’nin yönetmen koltuğunda ise Mustafa Şevki Doğan oturmakta. Konyada dev bir platoda çekimleri yapılan dizi için oyuncular altı aylık bir askeri eğitim almıştır.

mehmetçik kutül amare resmi 5

Bu eğitimin içeriğinde ise ata binmeden tutun çöl ortamında nasıl savaşılır gibi konular hakkında birebir eğitim almışlardır. Bol aksiyonun hakim olacağı Mehmetçik Kut’ül Amare  dizisi oyuncu kadrosunda Kaan Taşaner, Yevlayiva Dedova, İsmail Ege Şaşmaz, Semih Ertürk, İlker Aksum, Uğur Karabulut, Gamze Özçelik, Özgü Kaya, İsmail Hakkı, Serdar Gökhan bulunmakta. Mehmetçik Kut’ül Amare  dizisinin konusu ise şöyle; Osmanlı Döneminin en sıkıntılı dönemlerinden biri olan Birinci Dünya Savaşı devam etmekte iken İngilizler vatanın her bir karışa göz dikmişlerdir. Ancak  var olan Osmancık taburu ve bu taburda canını vatan için verebilecek cesarete sahip olan Mehmet adında asker ve arkadaşlarının İngilizlerin ele geçirmek istedikleri toprakları korumak için verdiği büyük mücadele verirler.

mehmetçik kutül amare resmi 3

Kızgın çöl sıcağına inat vatan için savaşan askerlerimizin asil kanları ile tarihe yazdığı koca bir destanı hep beraber izleyeceğiz. Mehmetçik Kut’ül Amare  yapımcısı ve senaristi olan Mehmet Bozdağ “İnşallah kahraman Mehmetçik’e layık bir proje çıkarmış oluruz.” diyerek temennisini belirtmektedir. Peki tarihte Kut’ül Amare nedir sorusunun cevabı haberimizin devamında sizlerle…

Kut’ül Amare Nedir? Kut’ül Amare Zaferi Tarihte Ne Zaman Olmuştur?

1916 senesinde yani Birinci Dünya Savaşı yıllarında İngilizlerin göz diktiği Kut kasabasının alındığı zaferin adıdır  Kut’ül Amare. Bu zafer İngilizleri yendiğimiz son zafer olarak da anılmaktadır. Bahsi geçen kasaba olan Kut ise Bağdat’ın güney bölgesinde yer alan 6500 kişinin yaşadığı bir yerdir.

mehmetçik kutül amare resmi 1

İngilizler Bağdat’a ilerlerken 1915’te mağlubiyet sonrasında Kut kasabasına sığındı.  Daha sonra Kut kasabası Osmanlı tarafında kuşatıldı. Ancak bu kuşatma uzun bir süreç sürdü. Kuşatmanın başladığı tarih 27 Aralık 1915 iken kuşatmanın sona ermesi 29 Nisan 1916 yılını bulmuştur. İngilizler Bağdat’ta sığındıkları tek dal gibi gördükleri Kut kasabasını Osmanlı’ya bırakmamak için büyük bir mücadele vermiştir. Osmanlı ordusu ise canlarını dişine takan vatanperver askerlerin büyük desteği ile Kut’u almaktan vazgeçmemiştir. 

mehmetçik kutül amare resmi 4

Kut’un alınması için Enver Paşa’nın kendinden küçük olan amcası Albay Halil Paşa’nın desteği de işin içine girince bulundukları zor iklim şartlarına rağmen vatan deyip gerisi boş diyen askerler kanları ile Kut kasabası sonunda alınmıştır.  Zira artık İngilizlere destek gelmiyordur ve açlıktan ölmek üzereyken teslim olurlar. Halil Paşa bu zafer hakkında şu sözleri söylemiştir: “Tarih bu olayı yazmak için kelime bulmakta müşkülata uğrayacaktır.  İşte Osmanlı sebatının İngiliz inadını kırdığı birinci zaferi Çanakkale’de, ikinci zaferi burada görüyoruz.” Tarihte bu kadar önemli bir yere sahip olan Kut’ül Amare Zaferi, 1952 senesine kadar bayram olarak orduda kutlanırmış.

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu