Oyuncu Kadrosu

Nizamı Alem Hasan Sabbah Kimdir? Tarihte Hasan Sabbah

Nizamı Alem Hasan Sabbah karakterine hayat verecek olan oyuncu şimdiden dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Kurtlar Vadisi dizisinde Memati karakteri popüler olan oyunucu, TRT 1 ekranlarında Nizamı Alem dizisi Hasan Sabbah karakteri ile kendisini izleyeceğiz.

Bildiğiniz üzere Payitaht Abdülhamit dizisinde Halil Halid karakterini canlandırmış, gerek dizi eleştirmenlerinden gerekse izleyiciden tam not almayı başarmıştır. Şimdi yine bir tarih dizisinde yer alacak olan başarılı oyuncu Nizamı Alem Oyuncuları arasına adını yazdırmayı başardı.

Nizamı Alem Hasan Sabbah kim Resmi Nizamı Alem Oyuncuları

Eylül 2020 tarihinde ilk bölümü ile TRT 1 ekranlarında başlayacak olan dizi, Büyük Selçuklu devletini konu alacak. Özellikle entrikaların kol gezdiği bir dönem de halka karşı yapılan zulme karşı Hasan Sabbah’ın ilk tepkiyi vermesi büyük olaylarını başlamasına vesile olacak.

Kısaca dizinin en önemli isimlerinde birisi olacak Nizamı Alem Hasan Sabbah kim? Tarihte Hasan Sabbah var mı? İşte bu soruların cevapları yazımızın devamında sizleri bekliyor.

Nizamı Alem Hasan Sabbah

TRT 1 ekranlarında Eylül 2020 de tarihi dizi olarak başlayacak olan ve Nizamı Elem Oyuncu kadrosu belli olmaya başladı. Dizide Hasan Sabbah’ı canlandıracak olan oyuncunun gerçek adı Gürkan Uygun’dur. En Son Payitaht Abdülhamit isimli dizide Halil Halit karakterini canlandırmıştır.

Nizamı Alem Hasan Sabbah Resmi

Gürkan Uygun: Mayıs 1974 tarihinde İzmit ilinde dünyaya gelmiştir. Aslen İzmitli olan Gürkan, İstanbul Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünü tamamlamıştır. İlk defa 1994 yılında Kaygısızlar dizisinde konuk oyuncu olarak sektöre adım atmıştır. 1995 yılında dönemin en önemli ve en dikkat çeken dizilerinde olan “Çiçek Taksi” isimli dizide “Hıdır” karakterine hayat vermesi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Gürkan Uygun yeni dizisi Nizamı Alem Hasan Sabbah

Oyuncusu Gürkan Uyguın’un asıl çıkışı yakaladığı dizi elbette Kurtlar Vadisi dizisinde mafya babası Memati karakterini canlandırması, oyunculuk hayatının önemli dönem noktası olmuştur. Sonrasında canlandırdığı bir çok karakteri izleyenler benimsemekte oldukça zorlanmıştır. Ancak son yer aldığı Payitaht dizisindeki Halil Halid karakteri ile yeniden dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Tarihte Hasan Sabbah Kim

1050-1124 yılları arasında yaşamıştır. Din alimi olmak için Rey şehrine gidip eğitim almıştır. Henüz 17 yaşında iken, gördüğü eğitimlerden sonra 12 imamın arasına dahil oldu. Kahire de Başdai Ebu Davut’un vekilliğini yaptı. Horasan bölgesinde dailik yaptı. Halife Müstansır’dan sonra yeni halife belirlenmesinde karşı cephede yer alınca sürgün edildi.

Tarihte Hasan Sabbah Kim resmi - Nizamı Alem Oyuncuları Hasan Sabbah

Bir çok toprak gezdi. İran bölgesinde kendine sahip çıkan toplum elde etti. Vezir Nizamülmülk tarafından yakalanması ve faaliyetlerini durdurması için Hasan Sabbah’ın üzerine asker gönderdi. Hasan Sabbah da Alamut kalesini aldı. Ordu gelmeden Kale içinde uzun süre yetecek malzemeleri tedarik etti. Sonunda kaleyi savunmayı başardı. Kısaca Hasan Sabbah gerçek tarihte vardır.

Nizamı Alem Hasan Sabbah karakterini Gürkan uygun canlandıracak. Şimdiden sevenleri meraklanmaya başladığını görebiliyoruz.

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu