Oyuncu Kadrosu

Payitaht Halil Halid Kimdir? Kurtlar Vadisinin Mematisi Payitaht Kadrosuna Dahil Oldu!

Payitaht 2018 -2019 sezonuna ses getirecek çok iyi oyuncuları kadrosuna dahil etti ve etmeye devam ediyor. Bu yazımızda Kurlar Vadisi dizisinde Memati karakteri ile ün yapmış ardında bir çok dizi ve filmlerde izlediğimiz oyuncunun Payitaht Abdülhamit Halil Halid kim olduğunu ve nasıl bir karakterini canlandıracağını aktarırken oyuncunun gerçek yaşamından bilgileri de vereceğiz. Sakın bizden ayrılmayın. 

Payitaht Kadrosuna Namı Değer Memati Halil Halid Olarak Dahil Oldu! Payitaht Halil Kim?

Yeni sezonda bir birinden değerli oyuncuların yer alacağı Payitaht Abdülhamit ilk günden itibaren oldukça beğenilen ve tarihimiz ile günümüz arasında sentez yapan Es yapıp imzalı, Uğur Uzunok tarafından kaleme alınan 2017 yılında yayın hayatına başlayan dizi ikinci sezonuna çok sıkı hazırlanıyor.

Ülke gündemini de dikkate alarak yazılan replikler günlerce sosyal mecralarda gündem olan dizi bu sene de bir çok sahneleri ile kendisinden söz ettirecek cinsten bölümleri ile ekrana gelecek. Bu yazımızda Payitaht Halil Halid kim olduğunu ve tarihte gerçekten var olup olmadığını anlattıktan sonra Halil karakterini canlandıran oyuncu hakkında gerçek hayatı hakkında bilgiler vereceğiz. 

Halil Halid Gerçekte Var Mı?

Ben de ismini bir çok yeni jenerasyon gibi ilk defa duydum. Bazı araştırmalarım sonucunda Halil Halid gerçekten var olduğunu hatta Türk tarihinden çok İngiltere tarihinde adının geçtiğini gördüm. 1869 yılında Ankara da hayata gözlerini açan Halil Halid , babası vefat ettikten sonra zamanın lisesi olan Rüştiyeyi bitirdikten sonra amcası ile birlikte İstanbul’a geldi. Amcasının isteği üzerine medrese eğitimi aldı. Hem İslam hukuku hem de fıkıh dersleri aldıktan sonra dönemin padişahını eleştirdiği için çareyi Londra’ya göçmekte bulur.

Abdülhamit beyin göçünü engellemek için Halil’i İstanbul’a davet etmiştir. Halil de padişahın daveti ile İstanbul Adliyesinde memur olarak göreve başlasa da çok kısa süre içerisinde tekrar geldiği yere geri dönmüştür. Abdülhamit Halil’i, Londra elçi yardımcısı görevine getirmiştir. Basra körfezindeki İngiltere’nin emellerini de anlatan bir rapor sunmasından sonra görevinde kalamamıştır. Ancak bu rapor devletin önemli belgeleri yerini arasında yerini almıştır.Payitaht Abdülhamit Halil Kim resim 1 Serveti Fünun dergisinde de yazan ve bir çok eseri Arapça ve Hinçe’ye çevrilmiştir. Anlayacağınız zamanın eli kalem tutan önemli şahsiyetlerinden biridir. Önceleri padişaha karşı olsa da sona yanıldığını fark edip devletinin yanında yer almış ve devletini çok önemli belge ve bilgiler sunmuş dönemin siyasetinin belirlenmesinde bu belgeler oldukça öneme sahip olmuştu. 

Payitaht Abdülhamit Halil Halid Kim Canlandıracak?

Bir çoğumuz Kurtlar vadisindeki Memati dediğimde oyuncunun hemen görüntüsü gözlerimizin önüne gelir. Payitaht Abdülhamit Halil karakterini Gürkan Uygun canlandıracak. Peki Gürkan Uygun Kimdir? Kaç Yaşında doğdu ve nereli olduğumu merak mı ediyorsun? İşte cevapları; Mayıs 1974 tarihinde sanayi kentimiz  olan İzmit de hayata gözlerini açan Gürkan İkizler burcudur.

Oyunculuk üzerine “İstanbul Devlet Konservatuvarı” Üniversitesini başarı ile tamamladıktan sonra 1994 yılında ilk kez ekran karşısına “Kaygısızlar” dizisine konuk oyuncu olarak kendisini izlemiştik.Buradaki başarılı oyunu ile 1995 yılında dönemin en iyi dizilerinden olan “Çiçek Taksi” dizisinde “Hıdır” karakterine hayat verdi. Sinema sektörüne ise 1997 yılında yayınlanan “Afife Jale” isimli sinema filmi ile tanışmış oldu. Ancak Gürkan Uygun denince akla Kurtlar vadisi” ile “Kurtlar Vadisi Pusu” dizilerinde “Memati Baş” karakteri aklımıza gelmektedir.

Gürkan bey 2005 yılında Kurtlar Vadisi dizisindeki oynadığı rolü ile en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü layık görülmüştür. Gürkan Uygun 1.80 cm boyunda 75 kg ağırlığında iki çocuk babasıdır. Çocuklarının adı “Mihriban balım” ile “Ateş” adında bir oğlu ve bir kızı vardır.  2008 yılında Şebnem hanım ile dünya evine girmiştir. Payitaht Abdülhamit Halil Halid karakterini canlandırmadan önce en son Mehmed Bir Cihan Fatihi Delibaş karakterini başarı ile oynamıştı.

Payitaht Yeni Sezon (2018 – 2019) İlk Fragmanı

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu