Oyuncu Kadrosu

Payitaht Trabzonlu Ali Paşa Kimdir? Tarihte Ali Paşa Var Mıydı? Trabzonlu Paşayı Kim Canlandırıyor?

Trt 1 ekranlarının sevilen dizisi Payitaht Abdülhamit 2018 – 2019 sezonunda yeni isimler kadroya dahil oldu. Bu isimleri ve canlandıracağı karakterleri tek tek siz değerli okurlarımıza anlatmaya çalışıyoruz.

Bu yazımızda Payitaht Trabzonlu Ali Paşa kim? Nasıl bir karakter olduğundan bahsederken, Payitaht Ali Paşanın gerçek ismi yani Ali paşayı canlandıran oyuncunun adını ve kısa hayat hikayesini aktaracağız. Sakın bizden ayrılmayın.

Payitaht Abdülhamit Ali Paşa Kim? Tarihte Öyle Bir Paşa Var Mıydı?

2018 -2019 sezonuna damga vurmaya hazırlanan Ter 1 ekranlarının sevilen ve izlenen dizi Payitaht Abdülhamit’in 2. sezonunda oyuncu kadrosuna yeni isimler dahil oldu. Geçtiğimiz günlerde Halil Halid’i canlandıracak oyuncu kim olduğunu ve Halil Halid karakterini canlandıracak kişinin kim olduğunu açıklamıştık. Bu yazımıza ulaşmak için [pembebuton]Tıklayınız[/pembebuton]. Şimdi sizlere ikinci olarak dizinin oyuncu kadrosuna dahil olan Payitaht Ali Paşa kim olduğunu nasıl bir karakteri izleyeceğimizden bahsederken Trabzonlu Ali Paşayı canlandıran oyuncu hakkında konuşacağız. 

Es yapım imzalı, Uğur Uzunok tarafından kaleme alınan 2017 yılında yayın hayatına başlayan Payitaht dizisi Ali Paşa bu sene adından çok söz ettirecek. Kısa bir araştırma yaptıktan sonra tarihte gerçekten Trabzonlu Ali Paşa var mı? Yoksa senaristin hayal dünyasından çıkın bir karakter mi? Ondan bahsedelim. Tarihte Ali Rıza Paşa adında 19. y.y yaşamış ve önce Halep Valisi olduktan sonra devlet kademelerinde önemli görevlerden sona Diyarbakır valisi olarak uzun yıllar görev yapmış devlet adamıdır.

Orta doğunun çok önemli merkezlerinde vali olarak görev yaptığından dolayı İngilizlerin Orta Doğuda emellerini gören ve bilen bir devlet adamı olarak Padişaha bu konuda çok önemli bilgiler vermiştir. Bu yüzden o bölgede Şam, Kerkük, Cidde illerinde valilik görevini yapmıştır. Son görev yeri Şam da vefat etmiştir.Alay Cihan Payitaht Abdülhamit Ali Paşa ResmiAnlayacağını o dönem de yaşamış ve önemli görevlerde bulunmuş Ali Rıza Paşa vardı. Dizide Rıza ismini kaldırıp sadece Trabzonlu Ali Paşa olarak adını sık sık duyacağız. Peki Payitaht dizisinde Ali paşayı kim canlandırıyor?

Payitaht Abdülhamit Trabzonlu Ali Paşa Kim Canlandıracak?

Payitaht dizisinde 2. sezonda dizinin oyuncu kadrosuna Trabzonlu Ali Paşayı canlandırarak dahil olan oyuncu Alay Cihan’dır. Ocak 1957 yılında Trabzon’un bıçakları ile ünlü olan ili Sürmene de hayata gözlerini açan Alay Cihan şu an 61 yaşındadır. İlk kez kamera karşısına 1992 yılında dönemin en popüler dizilerinden olan “Mahallenin Muhtarları” adlı dizide boy gösterir.

Ardından TV sektörüne uzun bir ara (8 yıl) verdikten sonra 2000 yılında “Tirvana” adlı Karadeniz temalı dizi ile yeniden oyunculuğa start verir. Bana göre yıldızının parlaması iki önemli dizi sayesinde oldu. Bunlardan ilki 2003 yılında “Hayat Bilgisi” adlı dizide “Temel hoca” karakteri ikincisi de 2005 yılında “Fıkralarla Türkiye” adlı programda “Temel” karakterini sayesinde yıldızı parladı. Payitaht Ali paşa karakterini canlandırmadan en son 2016 yılında gösterime giren “Temel ile Dursun İstanbul’da” adlı sinema filminde Temel karakterini canlandırmıştı. Usta oyuncuya başarılar dileriz.

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu