Oyuncu

Salih Kalyon Kimdir? Aslen Nereli? (Bizimkiler Dizisinin Sadat’ı)

Salih Kalyon Kim olduğunu sizlere bu yazımızda tanıtacağız desem küstahlık etmiş olurum. Zira Bizimkiler dizi ile ün yapmış ve Salih karakteri ile adeta özdeşleşmiş olan usta ismi sizlere tanıtmaktan ziyada yeniden hatırlatmak kelimesinin daha doğru olduğunu düşünüyorum. Salih Kalyon Aslen Nereli? Kaç Yaşında? Hangi dizi ve Filmlerde rol aldı? Gibi soruların cevaplarını bu yazımız içinde bulabilirsiniz. Salih Kalyon Dizi OyuncusuGeçtiğimiz sezon yani 2018-2019 sezonunda Şefkat Yerimdar isimli dizide Cevdet Uçar karakteri ile ekranlarda olan usta isim bu sezon 2019-20202 sezonunda Show TV’nin popüler dizisi olan Çukur dizisinde Yavuz Çoban orakla karşımıza olacak. Böylesine önemli bir ismi bizler de yeniden sizlere hatırlatmak istedik.

Oyuncu Salih Kalyon Kimdir?

1 Ocak 1946 yılında Ağrı ilimiz de hayata gözlerini açan usta isim aslen Ağrılı’dır. Ancak hayatının büyük bir kısmı İstanbul da geçmiştir. Bu bağlam da memleket neresi dediğimiz de doğduğu yer mi? Yoksa doyduğu yeter mi? söylemleri tam da böylesine durumlar için söylenmiştir. Zaten, dikkat ederseniz Salih bey de Ağrı aksanı da yok. Bu açından İstanbullu bile diyebiliriz.Çukur Oyuncusu Salih Kalyon

Şu an 73 yaşında olan Salih Kalyon bu başarısını bana göre bir tek diziye borçlu olduğunu düşünenlerdenim. 1990 yılında TRT 1 ekranlarında yayınlanan Bizimkiler dizisinde Sedat karakterini tam olarak 13 yıl boyunca hayat vermesi ile popüler bir oyuncu haline gelmiştir.

Usta isim ilk defa kamera karşısına 1976 yılında “Nereye Bakıyor Bu Adamlar” isimli sinema filminde balıkçı rolü ile girdiği bu sektörde 100’e yakın dizi ve filmde rol alma başarısını göstermiştir. 

Ankara Sanat Tiyatrosunda, Tiyatro ve oyunculuk üzerine eğitimler alan başarılı isim, oynadığı hemen hemen her rolünün hakkını vererek ve adeta yaşayarak oynaması ile dikkatleri hala üzerine çeken birisidir.

Hatırladım hemen hemen her dizi veya filminde sanki o karakter gerçek gibi bizlere his uyandırdığı için kendisine buradan teşekkür etmek isterim.

Salih Kalyon’un Dizileri

Usta isim Salih Kalyon, son projelerinde hangi dizi ve filmlerde oynadığı konusunda fikir olması açısında yer aldığı son 10 dizinin yada filmin adı alt kısımda verilmiştir.Oyuncu Salih Kalyon Resmi

  • 2019 – [pembebuton]Çukur (Yavuç Çoban)[/pembebuton]
  • 2018 – Aşk Bu Mu?
  • 2017 – Şevkat Yerimdar
  • 2017 – Sümela’nın Şifresi 3
  • 2017 – Salur Kazanı: Zoraki Kahraman
  • 2017 – Düğüm Salonu
  • 2016 – Olanlar Oldu
  • 2016 – Deli Dumrul
  • 2016 – Bamsı Beyrek
  • 2015 – Güvercin Ucuverdi

Oldukça aktif bir oyunculuk hayatı yaşayan usta isim kayıtlarımıza göre 97 ayrı projeye adını yazdırmayı başarmıştır. Son projesi olan Show TV ekranlarında Çukur dizisinde Aliço’nun babası olarak oynayacak. Buradan kendisine başarılar dileriz.

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu