Gelinim Mutfakta

Süzek Yapması – Gelinim Mutfakta Süzek Yapması

Gelinim Mutfakta Süzek Yapması Malzemeleri ve bu yemeğin nasıl yapıldığını detaylı bir video ile sizlere anlatmak istiyoruz. 3 Mart 2020 Salı günü yayınlanacak olan 472. bölümünde yarışmacı gelinlerin yaptığı günün yemeği Süzek Yapması tüm detayları ile birlikte bu yazımızda sizler bekliyor. Hadi ne duruyorsun :)

3 Mart Pazartesi günü Gelinim Mutfakta yarışmasında Gaziantep’in unutulmaya yüz tutmuş lezzetleri arasında yer alan aparatif atıştırma açısından ideal bir lezzeti sizlere dilimizin döndüğünce açıklayama çalışacağım.

Öncelikle Bu yemek Gaziantep yöresinde ve Kilis bölgesinde eskilerin çok iyi bildiği ama yenilerin nedense daha azının bildiği bir tarif olarak her ne kadar karşımıza çıksa da yakın zamanda yeniden gün yüzüne çıktığını söylemek isterim.

Süzek Tatlısı Aslı memleketi Türkiye mi? Bunun bir benzeri Suriye’de yapılsa da Asıl olarak ülkemizde yapılmaktadır. Ülkemizde ki geçmişi daha eskilere dayanmaktadır.

=> Gelinim Mutfakta 3 Mart Salı Puan Durumu sonucunu görmek için tıklayınız.

Gelinim Mutfakta Süzek Yapması Malzemeleri

Süzek Yapması Malzemeleri - (Görsel)

Süzek Yapması Malzemeleri

  • 200-250 gram dana kıyma
  • 1 adet kuru soğan
  • 1 yemek kaşığı kadar biber salçası
  • 1 tatlı kaşığı kadar kırmızı biber
  • 1 çorba kaşığı kadar zeytinyağı
  • 2 su bardağı bulgur
  • 3 diş sarımsak
  • 1 yemek kaşığı kadar domates salçası
  • 2 çay kaşığı karabiber

Gaziantep’in unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerinden biri olsa son zamanlarda bir çok yerde adını duymaya başladığımız Süzek yapması yeniden eski popüler yemeklerinden biri olmaya emin adımlarla ilerlediğini söylemek isterim.

Özellikle Gaziantep günleri adı altında yapılan tanıtımlarda Süzek Yapması da yerini aldığını görmek umut verici bir gelişme olarak düşünüyorum.

Kanal D ekranlarında yayınlanan yemek yarışma programında Gaziantep’in unutulmuş lezzeti olan Süzek yapması hakkında önce malzemeleri daha sonra ilk defa yapacaklara da videosunu ekleyeceğim.

Süzek Yapması Tarifi (Videolu Anlatımı)

3 Mart Salı günü gelinim Mutfakta yarışmasında yapılan Süzek Yapması videolu tarifi için hemen yazının altında video eklenmiştir. Bu videoya bakarak adım adım Gaziantep’in özel lezzetlerinden birisi olan Süzek yapmasını kolayca yapabilirsiniz.

Süzek Yağması Nereye Ait

Gaziantep yöresine ait bir lezzettir.

Süzek Yapması Gelinim Mutfakta hangi bölüm

Gelinim Mutfakta yarışmasının 472. bölümü (2 Mart 2020) yapıldı

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu