Oyuncu Kadrosu

Uyanış Büyük Selçuklu Baş Dai Kimdir? (Batinilerin Başı)

Uyanış Büyük Selçuklu Baş Dai karakterini görenler hemen aklına Diriliş Ertuğrul dizsindeki Saadettin Köpek karakterini hatırladılar. İşte bu yazımız da her iki dizide kötü ve hain karaktere hayat veren usta oyuncu kimdir? Uyanış dizisi Baş dai’yi hangi oyuncu hayat veriyor. Hepsi ve daha fazlasını bu yazımızda bulabilirsiniz.

28 Eylül 2020 tarihinde beklentilerin çok ama çok üzerinde bir reyting ile yayın hayatına başlayan Uyanış dizisinde yer alan oyuncuların hem popüler hem de harika oyunculuk performansı göstermesi, dizinin kısa sürede fenomen olmasını sağladı.

=> UYANIŞ  Dizisi OYUNCULARI Tamamını görmek için tıklayınız.

Bu yazımızda Uyanış Baş Dai karakterinden bahsedeceğiz. Günümüz de benzer durumların yaşandığını bir kenara koyduğumuzda Baş dai batini düşüncesinin başındaki kişidir. Tek derdi kendi inançlarını diğer insanlara yaymak, İslam’ı kendi lehine çevirmektir.

Uyanış Büyük Selçuklu Baş Dai

İslam’ı zedelemek ve insanlara bilerek yanlış anlatan Baş dai kendisine inanlar en gizli ve korunaklı yerler girmeyi başarmıştır. Bunlardan birisi de Hasan Sabbah’dır. Sultan’ın yapacağı hamleyi saray da önceden bildiği için batinilerin de kısa sürede aksiyon almasını sağlamaktadır.

=> Uyanış Sencer Kimdir  öğrenmek için tıklayınız.

Batini tarikatının başında yer alan Baş dai ise oldukça zeki birisidir. Melikşah her ne kadar Batiniler konusunda gerçek düşünlerini çok sonradan öğrense de Baş dai çoktan adamlarını sarayın en kritik noktalarına yerleştirmiştir.

Uyanış Büyük Selçuklu Baş Dai Kim

Uyanış Baş Dai karakterine hayat veren oyuncunu gerçek ismi Murat Garipağaoğlu‘dur. Kendisi en son Diriliş Ertuğrul dizisinde Saadettin Köpek karakterine hayat vermiştir. 2 ekim 1969 yılında Ankara da dünyaya gelmiştir. Şu an 51 yaşında olan usta oyuncu aslen İzmirlidir.

Uyanış dizisi Baş Dai - Murat Garipağaoğlu resmi

1993 yılında Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro bölümünü tamamlamıştır. Lisans eğitimini tamamladıktan son İstanbul şehir Tiyatrosunda göre aldı. İlk defa kamera karşına 2002 yılında geçmiştir. Çamur isimli film ile sektöre adım atan Murat Garipağaoğlu Uyanış dizisi Baş dai karakterine hayat vermeden önbce ne son Diriliş dizsinde boy göstermiştir.

Murat Garipoğlu’nun dizi ve Filmleri

 • 2020 – Uyanış: Büyük Selçuklu – 2020
 • 2020 – Hekimoğlu (Bölüm Oyuncusu)
 • 2019 – Çiçero – 2019
 • 2016 – Diriliş Ertuğrul
 • 2014 – Diğer Yarım
 • 2014 – Cinayet
 • 2012 – Suskunlar
 • 2012 – Bu Son Olsun
 • 2007 – Dicle
 • 2004 – Sahra
 • 2002 – Çamur

Bu sezon boyunca Uyanış dizisinde kalmasını beklediğimiz Uyanış Büyük Selçuklu Baş Dai’nin sonu şimdiden merak uyandırdı.

DEVAMINI OKU

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN! ;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu