Oyuncu Kadrosu

Uyanış Büyük Selçuklu Hasan Sabbah Kimdir?

Uyanış Büyük Selçuklu Hasan Sabbah karakterine hayat veren oyuncu kim? Daha önce hangi dizi ve filmde rol aldı? Hasan Sabbah Hain mi? Uyanış Hasan Sabbah kimdir? sorularının cevapları yazımızın devamında siz değerli okurlarımızı bekliyor.

Yeni sezona bomba gibi hazırlanan TRT 1 en çok gücendiği ve reyting rekorları kırmayı hedeflediği dizisini, 28 Eylül 2020 tarihinde yayınlamaya başlayacak. Her hafa Pazartesi günü 20Ç00 da ekrana gelecek olan dizinin ana konusu tıpkı Diriliş Ertuğrul da olduğu tarihi bir dizi olacak. Büyük Selçuklu devletinin Melikşah dönemindeki olayları konu alacak.

Uyanış Büyük Selçuklu dizisi Hasan Sabbah

TRT 1 bu projeyi Diriliş dizisinden hemen sonra planlasa da maalesef pandemi süreci buna engel oldu. Ancak yapım ve kanal pandemi sürecini çok iti değerlendirrerek dizide yer alancak oyuncuları ince eleyip sık dokuyarak seçti. Uyanış Oyuncuları hakkında bilgi sahibi olabilmek için tıklayınız.

Uyanış Büyük Selçuklu Hasan Sabbah

TRT 1 ekranlarında 28 Eylül 2020 tarihinde başlayacak olan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinde Hasan Sabbah karakterini canlandıracak oyuncunun gerçek adı Gürkan Uygun. Kurtlar Vadisi dizsindeki Memati Baş karakteri ile popüler olmuştur. Gürkan Uygun verdiği bir röportaj da sok da halen Memattı olarka çağrıldığını dile getirmiştir.

Uyanış Büyük Selçuklu Hasan Sabbah
Uyanış Büyük Selçuklu Hasan Sabbah – Gürkan Uygun

En Son Payitaht Abdülhamit isimli dizide Halil Halit karakterini canlandıran Gürkan Uyguın; 27 Mayıs 1974 yılında dünyaya gelmiştir. Kocaeli’nde dünyaya gelen Gürkan şu an 46 yaşındadır. İstanbul Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümü mezunudur.

Kamera karşısında 1994 Kaygısızlar dizisinde canlandırdığı karakter ile sektöre ilk adımını atmıştır. 1995 yılında “Çiçek Taksi” isimli dizide “Hıdır” karakterine can vermiştir. Kurtlar Vadisi dizisinde mafya babası Memati karakteri ile yıldızı parlamıştır. En son Payitaht dizisindeki Halil Halid karakteri ile yeniden dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Uyanış Büyük Selçuklu dizisi Hasan Sabbah Tarihte Var mı?

TRT12in yeni dizisi Büyük Selçuklu dönemine her ne kadar ışık tutacak olsa da senaryosunda değişiklik yapabilmekte. Bu nedenle bir çok kişi Hasan Sabbah tarihte var mı? Diye merak ediyor. Biz de sizler için ufak bir araştırma yaptık.

Hasan Sabbah; 1050-1124 yılları arasında yaşamıştır. Din alimi olmak için Rey şehrine gidip eğitim almıştır. Henüz 17 yaşında iken, gördüğü eğitimlerden sonra 12 imamın arasına dahil oldu. Kahire de Başdai Ebu Davut’un vekilliğini yaptı. Horasan bölgesinde dailik yaptı. Halife Müstansır’dan sonra yeni halife belirlenmesinde karşı cephede yer alınca sürgün edildi. İran bölgesinde kendine sahip çıkan toplum elde etti. Hasan Sabbah da Alamut kalesini fethetmiştir.

Selçuklu devletine baş kaldırmıştır. Vezir Nizamülmülk tarafından yakalanması ve faaliyetlerini durdurması için Hasan Sabbah’ın üzerine asker gönderdi. Hasan Sabbah da Alamut kalesini aldı. Ordu gelmeden Kale içinde uzun süre yetecek malzemeleri tedarik etti. Sonunda kaleyi savunmayı başardı. Kısaca Hasan Sabbah gerçek tarihte vardır.

Uyanış büyük Selçuklu Hasan Sabbah karakterini Gürkan uygun hayat verecek.

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu