Oyuncu Kadrosu

Uyanış Büyük Selçuklu Nizamülmülk Kimdir?

Uyanış Büyük Selçuklu Nizamülmülk kim? Hangi oyuncu canlandırıyor? Nizamülmülk tarihte var mıydı? Selçuklu devletinde Nizamülmülk’in vazifesi ne? İşte Uyanış dizisi Nizamülmülk hakkında merak edilen bilgiler….

Yeni sezonun bomba dizileri arasında yerini almaya hazırlanan dizide yer alan oyuncular pandemi sürecini at binerek geçirdi. Özellikle rol gereği bazı karakterlerin ata çok iyi binmesi gerekiyor. Bu nedenle Nizamülmülk karakterine hayta veren usta oyuncu da bu konuda kendisini geliştirdi.

28 Eylül Pazartesi günü yayınlanacak olan dizinin ilk iki tanıtım fragmanı çok ciddi şekilde izlenmesi, dizinin şimdiden fanları oluşmaya başladı bile.

Uyanış Büyük Selçuklu oyuncuları Nizamülmülk resmi

Bu yazımızda Uyanış dizisi Oyuncuları arasında ki Nizamülmülk karakterini tanıtacağız. Tüm oyuncuları görebilmek için Uyanış Büyük Selçuklu Oyuncu kadrosu tıklayınız.

Uyanış Büyük Selçuklu Nizamülmülk

Bu sezon TYRT 1 ekranlarında başlayacak olan Yanış Büyük Selçuklu dizisinde Vezir Nizamülmülk karakterini canlandıracak oyuncunun gerçek adı Mehmet Özgür. En son yine TRT 1 ekranlarında yayınlanan “Vuslat” dizisinde “Salih baba” rolü ile usta oyuncuyu izlemiştik. İstanbul Üniversitesi Tiyatro Bölümü mezunu olan usta oyuncu sektöre Antalya da dil kursunda ki tiyatro etkinlik sayesinde oyunculuk ile tanışmıştır.

Uyanış Büyük Selçuklu Nizamülmülk

İlk defa kamera karşısına 2004 yılında Suskunlar dizisinde Takoz İrfan karakteri sayesinde profesyonel oyunculuğa adım atmıştır. “Tarçın Konuştu”, “Kelebek”, “Memleket Hikayeleri”, “Muhteşem Yüzyıl”, “Bana Bir Soygun Yaz”, “Benim Adım Gültepe”, “Sarı Sıcak”, “Filinta”, “Söz” gibi dizilerde rol almış olan Mehmet Özgür Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde Vezir Nizamülmülk karakterini canlandıracak.

Geçtiğimiz yıl yine TRT 1 ekranlarında yayınlanan  “Ya İstiklal Ya Ölüm” dizisinde usta şair Mehmet Akif Ersoy’u canlandırmıştır. Usta oyuncu Mehmet Özgür’ün son 5 dizisi

  • 2020 – Jet Sosyete (Polat Sakinoğlu)
  • 2020 – Uyanış Büyük Selçuklu – (Nizamülmülk)
  • 2020 – Ya İstiklal Ya Ölüm (Mehmet Âkif Ersoy)
  • 2019 – Cinayet Süsü
  • 2019 – Vuslat (Salih Baba)
  • 2018 – Söz (Agah)

Uyanış Büyük Selçuklu Nizamülmülk Tarihte Var mı?

Tarihte Nizamülmülk 1018 ile 1092 yıllarında yaşamıştır. 7 Aralık 1063 yılında başladığı devlet görevine 14 Ekim 1092 yılında kadar devam ettirmiştir. Görev başında suikast sonucu şehit olmuştur.

Büyük Selçuklu Devleti vezirleri aynı zamanda “Siyasetname” eserinin yazarı usta siyaset bilimcidir. Alparslan ve Melikşah döneminde veziri azam olarak adını duyurmuştur. İran’da bir suikast sonrası vefat etmiştir.

BUNLARI MUTLAKA OKUMALISIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu